| Autor: ColumbusEnergy

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym optymalizuje koszty

Zużycie energii w gospodarstwach rolnych jest zróżnicowane, zależy głównie od typu gospodarstwa i jego wielkości. Nie zmienia to jednak faktu, że w tej gałęzi gospodarki koszty prądu stanowią nawet ponad 20% całkowitych wydatków, przez co mają znaczący wpływ na opłacalność produkcji. Jak zoptymalizować koszty w gospodarstwie?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym optymalizuje koszty
Pobór energii w gospodarstwach
 
Największe zużycie energii notuje się w gospodarstwach sadowniczych ze względu na energochłonne i długotrwałe chodzenie owoców. Innym energochłonnym procesem jest suszenie zbóż lub udój krów i chłodzenie mleka w gospodarstwie mleczarskim. Są to czynności, których nie można pominąć, skrócić, albo przesunąć w czasie. Jedynym sposobem na ograniczenie poboru prądu w gospodarstwie jest inwestycja w energooszczędne urządzenia. Niestety nawet najbardziej wydajny sprzęt i tak generuje wysokie rachunki, a co więcej nie chroni gospodarza przed stale rosnącymi cenami prądu. Co więcej, współczesne rolnictwo i gospodarstwa rolne potrzebują coraz większej ilości energii. To właśnie tutaj użycie źródeł odnawialnych energii może odegrać ważną rolę w optymalizacji kosztów gospodarstwa.
 
Fotowoltaika sposobem na optymalizację kosztów
 
Fotowoltaika dla rolników może być rozwiązaniem problemu rosnących kosztów prądu z którymi borykają się gospodarstwa. Dzięki inwestycji w OZE można w znaczący sposób obniżyć koszty prowadzonej działalności, a także zwiększyć opłacalność produkcji. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się już w 7-8 lat, po tym okresie czasu wysokość rachunków spada do niewielkich opłat lub jedynie stałych opłat na rzecz dystrybutora i sprzedawcy, a energia pozyskiwana ze słońca jest w pełni darmowa. Fotowoltaika dla rolnika oznacza oszczędności rzędu nawet od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Co więcej, instalacja jest bezobsługowa i bezawaryjna, a co najważniejsze działa efektywnie nawet przez ponad 30 lat. 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!