| Autor: redakcja1

Jak odpowiednio zabezpieczyć materiał roślinny?

Chociaż trawy są jeszcze małe, już najwyższy czas, aby zatroszczyć się o linię sprzętu do zakiszania pasz. Pomimo wielu znanych technik produkcji sianokiszonki z roślin niskołodygowych, wytwarzanie balotów wciąż należy do najpopularniejszych z nich.

Jak odpowiednio zabezpieczyć materiał roślinny?
Jednak jedną z rzeczy, która łączy wszystkie metody jest fakt, że wytworzenie dobrej jakości kiszonki wymaga zapewnienia odpowiednich warunków jej przechowywania, aby beztlenowe bakterie odpowiadające za zakonserwowanie zebranych roślin miały jak najlepsze warunki do działania.
 
Niewątpliwie ważna jest jakość samej folii kiszonkarskiej, jednak nawet najlepsza folia nie spełni swojego zadania, jeśli nie zostanie odpowiednio rozłożona na powierzchni beli. I tu z pomocą przychodzi cała gama owijarek firmy Metal-Fach, w której znaleźć można zarówno maszyny przeznaczone do pracy w miejscu składowania, jak i te, którymi można wykonać owijanie jeszcze na polu, aby maksymalnie skrócić czas pomiędzy sprasowaniem materiału a jego szczelnym zamknięciem.
 
Owijanie bel w miejscu składowania
 
Owijanie bel folią w miejscu składowania wyklucza ryzyko uszkodzenia folii podczas transportu paszy z pola. Takie rozwiązanie ceni wielu rolników, dlatego firma Metal-Fachz Sokółki wprowadziła do swojej oferty aż 3 modele owijarek stacjonarnych. Wszystkie one na czas transportu zawieszane są na TUZ-ie ciągnika, natomiast podczas pracy wymagają zasilania olejem z hydrauliki zewnętrznej. Jedynie model Z561 napędzany jest silnikiem elektrycznym, dzięki czemu podczas pracy ciągnik nie musi być uruchomiony.
 

Model Z552 przystosowany jest do owijania folią o szerokości 500 mm, pozostałe dwa modele natomiast mogą owijać bele także szerszą, 750-milimetrową folią, co znacznie skraca czas pracy. Podczas owijania szerszą folią bowiem stół owijarki wykonuje tylko 16 obrotów zamiast 24, a czas owijania z 2 minut skraca się do ok. 1,3 min.

Maszyny producenta z Sokółki o oznaczeniu Z552 i Z560 opcjonalnie mogą zostać wyposażone w stawiacz bel, który ułatwia ich odbiór za pomocą ładowacza czołowego, oraz dodatkowo zmniejsza ryzyko uszkodzenia beli na bocznej ściance, gdzie warstwa folii jest cieńsza.
 
 
Owijarki samozaładowcze
 
Jeśli pasza zbierana jest z dużej powierzchni, a gospodarstwo dysponuje dobrym sprzętem transportowym, który umożliwia bezpieczne przewiezienie owiniętych bel z pola, warto pomyśleć o owijarkach samozaładowczych, które do pracy nie wymagają dodatkowego ciągnika z ładowaczem czołowym lub ładowarki.
 
Producent z Sokółki ma w swojej ofercie 3 takie maszyny. Do pracy potrzebują one ciągnika o mocy zaledwie 30 kW, do którego podczepiane są poprzez dolny zaczep transportowy. Ich ogumienie o rozmiarze 10.0/80-12.10 PR pozwala na pewne poruszanie się nawet po miękkich łąkach. Do owijania można używać folii o szerokości zarówno 500, jak i 750 mm, a automatyczny układ odcinania folii zapewnia precyzyjną i wydajną pracę bez wychodzenia z kabiny ciągnika.
 

Oferowany przez Metal-Fach model Z237 wyposażony jest w chwytak załadowczy umożliwiający załadunek beli od tyłu. Owijarka Z577 ma chwytak boczny, który załadowuje belę znajdującą się po prawej stronie maszyny. Owijarka ta opcjonalnie może być wyposażona w mechaniczny stawiacz bel.
 
Natomiast model Z593 z przednim załadunkiem standardowo ma zamontowany hydrauliczny stawiacz bel, który znacznie ułatwia późniejszy zbiór paszy z pola oraz jest wyposażony w ogumienie 26.5x14.00-12 o większej szerokości opon zapewniające mniejszy nacisk kół na powierzchnię gruntu co ma szczególne znaczenie na terenach podmokłych.
 

Korzyści z zastosowania owijarek
 
Odpowiednie zabezpieczenie materiału roślinnego zwieńcza cały trud oraz wszystkie koszty związane z wyprodukowaniem paszy i pozwala nie tylko wyeliminować straty, jakie powstają, kiedy pasza się psuje, ale przynosi wymierne korzyści. Uzyskanie dobrej jakości paszy przekłada się bowiem na wysoką wydajność oraz zdrowotność stada i w konsekwencji grubość portfela rolnika.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!