| Autor: AgTechStudio

Raport Stanu Pola – cyfrowe rolnictwo na wyciągnięcie ręki

AgTechStudio – marka polskiej firmy QZ Solutions, wprowadziła zdalny monitoring pola, dla każdego rolnika na terenie naszego kraju. Monitoring ten pokazuje w jakiej kondycji znajdują się rośliny, oraz jakie zmiany zachodzą na polu na przestrzeni tygodni, miesięcy a nawet lat.

Raport Stanu Pola – cyfrowe rolnictwo na wyciągnięcie ręki


RSP (Raport Stanu Pola) to rozwiązanie oparte na przetwarzaniu zdjęć satelitarnych w oparciu o indeks NDVI oraz autorski algorytm sztucznej inteligencji, który zestawia kondycje roślin na polu między poszczególnymi raportami – tym samym prezentując dla rolnika zmiany, jakie zachodzą na jego polu.
Każdy raport składa się z 3 zdjęć:

  • Aktualnego zdjęcia satelitarnego monitorowanego pola.

  • Wskaźnika NDVI dla danego pola.

  • Zestawienia aktualnego raportu, z raportem wcześniejszym - wizualizacja zmian.

Raport Stanu Pola pozwala rolnikowi na szybką reakcję na zmiany zachodzące na jego polu. Kiedy dany raport wskaże rolnikowi negatywne wyniki w danym sektorze pola. Możemy mówić tutaj o nieprawidłowościach w procesie wegetacji, a nawet kompletnym zniszczeniu plonów. Natomiast kolory zielone wskazują, że z uprawą jest wszystko w porządku.

Korzyści, jakie niesie za sobą korzystanie z RSP:

  • Wiedza o bieżącej sytuacji polowej, a co za tym idzie prognozie plonów i przychodów.

  • Skrócenie czasu inspekcji pola do miejsc tego wymagających.

  • Zmniejszenie strat poprzez szybkie wykrycie stresu roślin oraz negatywnych skutków nieefektywnych zabiegów chemicznych czy też nawozowych.

  • Raport umożliwia szybkie wykrycie obszarów zaatakowanych przez insekty, a także szkody rolne poniesione przez zwierzynę, podtopienia lub suszę.

  • Zwiększenie przychodu poprzez wykrycie pozytywnych skutków efektywnych zabiegów chemicznych, czy też nawozowych.

Otrzymanie Raportu jest bardzo proste. Wystarczy, że prześle się nam dokładną lokalizację pola w wygodniej dla rolnika formie. Najczęściej otrzymujemy lokalizacje w postaci dokładnych numerów działek lub plików KML. Nasi doradcy chętnie pomogą i postarają się, aby przygotowanie lokalizacji pól było szybkie i bezstresowe.
W podstawowej wersji Raportu Stanu Pola korzystamy wyłącznie ze zdjęć satelitarnych. Możemy również generować bardziej zaawansowane analizy na podstawie zdjęć wykonanych dronem i specjalną kamerą hiperspektralną. Jeżeli użytkownik jest zainteresowany specjalistyczną usługą zapraszamy do kontaktu z nami, udzielamy wtedy wszystkich niezbędnych informacji.

Jako firma specjalizująca się w produkcji oprogramowania m. in dla rolnictwa posiadamy nie tylko aplikacje, ale również zaplecze z dziedziny automatyki jak i integracji sprzętu. Współpracujemy również z liderami branży rolnej (m. In. Agros Nova) gdzie rozwijamy technologie w oparciu o AI (Sztuczna inteligencje) oraz autorską kamerę hiperspektralną - służącą do zdalnego wykrywania patogenów na liściach i owocach.

Pracujemy także nad nowoczesnymi rozwiązaniami wprowadzającymi dużą zmianę w modelach badania gleby - zdalna analiza makroelementów w glebie w raz z pH, bez konieczności pobierania próbek ziemi.

Raport Stanu Pola

 


 Tagi:
źródło: