| Autor: redakcja1

Wydajny rozrzutnik hitem wystawy

Nawożenie organiczne jest niezwykle korzystnym zabiegiem, wpływającym na tworzenie się próchnicy w glebie oraz dostarczającym najważniejszych związków mineralnych, potrzebnych roślinom przez cały okres wegetacji.

Wydajny rozrzutnik hitem wystawy
Z drugiej strony jest też czynnością nieuniknioną w gospodarstwach prowadzących produkcję zwierzęcą. Efekty nawożenia organicznego są tym lepsze, im szybciej obornik zostanie wymieszany z glebą. Wówczas bowiem mniejsza ilość wartościowych związków odparowuje, „uciekając” do atmosfery.
 
Dlatego rozrzutnik pracujący w gospodarstwie powinien mieć odpowiednio dobraną wydajność. Zwłaszcza w przypadku, kiedy pola oddalone są od siedziby gospodarstwa, przy zakupie należy zastanowić się nad tym, jaka powinna być objętość skrzyni ładunkowej, jednocześnie biorąc pod uwagę moc współpracującego ciągnika, która limituje maksymalną masę całkowitą maszyny. Istotna jest także kwestia zużycia tejże mocy do efektywnej pracy maszyny.
 
 
Rozrzutnik Metal-Fach hitem wystawy w Szepietowie
 
Metal-Fach ma w swojej ofercie kilka modeli rozrzutników, przystosowanych do potrzeb różnych gospodarstw. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje model N274, który został okrzyknięty Hitem Wystawy podczas Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie.
 
Solidne rozwiązania
 
Rozrzutnik N274 ma ładowność techniczną równą 10 t. Poruszanie się po polu z takim ciężarem ułatwia ogumienie w dużym rozmiarze 650/65 R30,5. Koła jezdne o średnicy 1650 mm zapobiegają zapadaniu się rozrzutnika w ziemi, jednocześnie chroniąc glebę przed nadmiernym ugniataniem. Prędkość, z jaką może poruszać się ciągnik z sokólskim rozrzutnikiem wynosi 30 km/h.
 
 

 
W podłodze skrzyni ładunkowej umieszczony jest przenośnik łańcuchowo-listwowy. Jego hydrauliczny napęd umożliwia płynną zmianę prędkości wysuwu, a tym samym zmianę dawki stosowanego nawozu organicznego. Ponadto przenośnik ten służy także do wyładunku innych materiałów. Rozrzutnik po zdemontowaniu adaptera może bowiem służyć jako przyczepa do przewozu np. płodów rolnych. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest mała wysokość zestawu, umożliwiająca wyładunek w budynkach o wysokości 3,8 m.
 
Duża wydajność
 
Adapter rozrzucający stanowią dwa pionowe bębny, które poprzez zastosowanie skrzyni ładunkowej o szerokości 1,5 m mają zmniejszoną średnicę. Dzięki temu siła potrzebna do wyrzucenia obornika działa na krótszym ramieniu i wymaga mniejszego momentu niezbędnego do efektywnej pracy, a co za tym idzie następuję zmniejszenie pobieranej z ciągnika mocy. Szerokość rozrzutu obornika waha się w przedziale 10 - 16 m przy zachowaniu efektywnego pasa rozrzutu o szerokości 8m. Przekłada się to na dużą wydajność powierzchniową maszyny. Aby można było precyzyjnie nawieźć pole także przy jego granicach, Metal-Fach wprowadził osłony adaptera umożliwiające ograniczenie szerokości rozrzutu.
 
 

 
Tylna zasuwa adaptera unoszona jest hydraulicznie. Jej konstrukcja opracowana jest w taki sposób, że w skrajnym górnym położeniu zasuwa jest pochylona nad skrzynią ładunkową, zmniejszając tym samym wysokość całkowitą rozrzutnika. Kontrolę załadunku oraz konserwację skrzyni ładunkowej ułatwia składana drabinka. Konserwację maszyny przyspiesza natomiast automatyczny układ centralnego smarowania (montowany opcjonalnie). Podaje on co pewien czas odpowiednią ilość smaru do poszczególnych punktów smarnych, zmniejszając zużycie współpracujących elementów. Układ centralnego smarowania zasilany jest z 12-voltowego gniazdka elektrycznego.
 
Niskie zapotrzebowanie na moc
 
Rozrzutnik N274 agregowany jest z ciągnikiem za pomocą dyszla resorowanego elementem gumowym. Napęd zespołów roboczych przekazywany jest za pomocą wału przegubowego (opcjonalnie szerokokątnego). Minimalna moc ciągnika współpracującego z 10-tonowym rozrzutnikiem Metal-Fach wynosi zaledwie 80 KM.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!