| Autor: weremczuk

Zbiór śliwek agregatem MAJA AUTOMATIC - z wizytą w sadzie

Wrzesień to czas intensywnych zbiorów w sadzie i na plantacjach. Trwają zbiory śliwek, jabłek, malin jesiennych. Zapraszamy Was dzisiaj do sadu Pana Wojtka, który w tym roku zbierał śliwki agregatem MAJA AUTOMATIC model LK. Pan Wojciech w swoim gospodarstwie uprawia głównie śliwki, wiśnie i czarne porzeczki. Owoce w sadzie do tej pory były zbierane ręcznie. Przy zbiorze pracował sam z żoną i córkami oraz zatrudniał dodatkowe osoby do pomocy. Zwykle w sezonie potrzebował minimum 30 osób.

Zbiór śliwek agregatem MAJA AUTOMATIC - z wizytą w sadzie
Zbiór ręczny czy mechaniczny?
 
Pan Wojtek prowadzi kilkunasto hektarowe gospodarstwo. W ostatnich latach co raz częściej zaczęły się pojawiać problemy ze znalezieniem ludzi do pracy. Przy niskich cenach skupu, zbiór ręczny był w ogóle nie opłacalny. Zapadła więc decyzja o zmechanizowaniu zbiorów i zakupie agregatu otrząsająco-czyszczącego. Wybór padł na maszynę MAJA AUTOMATC model LK.
 

 
W tym roku, po raz pierwszy maszyna pracowała przy zbiorze wiśni. Przy zbiorze owoców w skrzynki do pracy łącznie potrzeba było 4 osób. Jeśli wiśnia zbierana była na przemysł w skrzyniopalety – wystarczyły 3 osoby.
 
Podczas zbioru śliwek, sadownikowi towarzyszyli przedstawiciele firmy WEREMCZUK, żeby przyjrzeć się jak przebiega zbiór i jak właściciele radzą sobie w pierwszym sezonie użytkowania sprzętu. Gospodarz pracując razem z żoną zebrał 1,5 ha owoców w 1,5 godziny. W ubiegłym roku w 4 osoby (z żoną i córkami) zbierali taką ilość cały dzień.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!