Ostateczny termin złożenia wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, wsparcia ONW i płatności rolnośrodowiskowych upływa 11 czerwca

15 maja br. minął podstawowy termin składania w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, wsparcia ONW i płatności rolnośrodowiskowych za 2012 rok. Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosku, w poniedziałek 14 maja i wtorek 15 maja, biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całym kraju były czynne znacznie dłużej niż normalnie, bo od godz. 6 do godz. 22.

Ostateczny termin złożenia wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, wsparcia ONW i płatności rolnośrodowiskowych upływa 11 czerwca
Kto pomimo tego, nie zdążył złożyć wniosku do 15 maja, może to zrobić jeszcze do 11 czerwca, ale w takim przypadku przysługujące mu płatności będą obniżone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. O wszystkie płatności można się ubiegać wypełniając wspólny wniosek. W przypadku, gdy rolnik stwierdzi, że pomylił się przy wypełnianiu wniosku lub chce go uzupełnić, ma prawo poprawić go. Jeżeli złoży korektę wniosku w ARiMR do 31 maja 2012 r. wówczas może liczyć na otrzymanie dopłat w pełnej wysokości. Jeżeli poprawiony wniosek dostarczy do Agencji po tym terminie, ale nie później niż do 11 czerwca, wtedy należne dopłaty będą obniżone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.
 

Wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich, wsparcia ONW i płatności rolnośrodowiskowych za 2012 rok, można złożyć także za pośrednictwem Internetu lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową - wtedy o dotrzymaniu terminu decyduje data nadania widniejąca na stemplu.
 

Do 29 maja swoje wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło blisko 1,4 mln rolników. Wśród nich ok. 723 tys. wnioskodawców ubiega się o przyznanie wsparcia ONW. Natomiast o płatności rolnośrodowiskowe wystąpiło dotychczas 112929 rolników, spośród nich 27565 wnioskodawców robi to po raz pierwszy, a 85364 występuje o kolejną płatność w ramach tego programu.

Jak złożyć wniosek przez Internet?

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich, wsparcia ONW i płatności rolnośrodowiskowych można złożyć przez Internet. W portalu internetowym ARiMR znajduje się specjalna aplikacja, która pozwala na wypełnienie wniosku, a następnie na wysłanie go w formie elektronicznej. To bardzo duże ułatwienie dla rolników. Nie trzeba bowiem tracić czasu na wizytę w biurze powiatowym ARiMR czy na poczcie, gdzie często trzeba czekać w kolejce. Wniosek można złożyć nie ruszając się z domu. Elektroniczny formularz wniosku został tak przygotowany, że identyfikuje błędy powstałe podczas jego wypełniania i informuje o tym, a jeżeli pomyłka nie zostanie usunięta, nie pozwoli na wysłanie dokumentu. W wypełnieniu takiego wniosku pomaga także szczegółowa instrukcja zamieszczona w portalu ARiMR. Aby móc skorzystać z internetowej drogi przygotowania i wysłania wniosku o dopłaty, trzeba mieć swój login i kod dostępu do specjalnego systemu informatycznego. Te osoby, które jeszcze go nie mają wystarczy, że wypełnią stosowny wniosek, udostępniony w portalu internetowym ARiMR. Wypełniony formularz trzeba złożyć w "swoim" biurze powiatowym Agencji.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!