Debata na temat reformy WPR i sytuacji na rynku mleka podczas Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli

Po raz kolejny, Polska przedstawiła wniosek o wprowadzenie działań interwencyjnych na rynku mleka. W posiedzeniu RM uczestniczył podsekretarz stanu Andrzej Butra.

Debata na temat reformy WPR i sytuacji na rynku mleka podczas Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli
W przedstawionym pod obrady Rady Ministrów UE wniosku, Polska podkreśliła pogarszającą się sytuację producentów mleka, spowodowaną spadkiem cen surowca wobec rosnących kosztów produkcji. Nasz wniosek poparło wiele krajów, w tym Belgia, której producenci protestowali (w ubiegłym tygodniu) przeciwko niskim, nieopłacalnym cenom mleka na rynku UE.
 

Komisja nie wyraziła zgody na uruchomienie w obecnej sytuacji refundacji eksportowych, ale zgodziła się, że będzie monitorować sytuację na tym rynku i zareaguje w stosownym czasie. W czasie posiedzenia Rady ministrowie debatowali nad wprowadzeniem instrumentów zarządzania ryzykiem w rolnictwie w przyszłej perspektywie finansowej. Komisja zaproponowała by w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich państwa członkowskie mogły dopłacać do ubezpieczeń rolnych. Instrument ten podzielił ministrów na dwie grupy i nie uzyskał ich zdecydowanego poparcia. Ministrowie wskazywali na duże skomplikowanie przy jego wdrażaniu oraz w wielu krajach dobrze funkcjonujące krajowe programy ubezpieczeń.
 

Prezydencja Cypryjska zaproponowała debatę dotyczącą wprowadzenia działań Komisji w sytuacjach kryzysowych na rynkach rolnych. Chodzi tu o możliwość szybkiej i skutecznej reakcji w odpowiedzi na wystąpienie zakłóceń rynkowych, których nie da się wcześniej przewidzieć (np. ostatni kryzys na rynku warzyw z powodu bakterii E-coli).
 

Polska poparła propozycję ustalenia środków nadzwyczajnych dla szybkiego reagowania w sytuacji kryzysowej oraz rozszerzenia tego instrumentu na wszystkie sektory .

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!