| Autor: redakcja1

19 państw bez upraw GMO

Komisja Europejska potwierdziła, że wszystkie 19 państw członkowskich, które zadeklarowało zakaz uprawy GMO na swoim terytorium będą wykluczone z dystrybucji nasion GMO.

19 państw bez upraw GMO

GMO w UE

Jak podaje FAMMU/FAPA, kraje te wybrały opcję I wyjścia w uprawy GMO (opt-out), a więc zgłoszenie wyłączenia z dystrybucji państwa czy regionu, czyli i uprawy danej odmiany producentowi nasion. Wytwórcy mieli jeden miesiąc na odpowiedź, którego termin minął 5 listopada br., ale nie zgłosili sprzeciwu.

Druga możliwość zakazu, znana jako opcja II zakłada wprowadzenie narodowego zakazu uprawy na podstawie przyczyn etycznych, ochrony środowisk przyrodniczych, celów polityki rolnej i ochrony środowiska, przyczyn socjalno-ekonomicznych i współistnienia np. GMO z rolnictwem ekologicznym.

W grupie państw, które zdecydowały się na uwolnienie od GMO znalazły się: Łotwa, Grecja, Chorwacja, Francja, Austria, Węgry, Holandia, Polska, Litwa, Belgia - Walonia, Wielka Brytania - Szkocja, Walia i Irlandia Północna, Bułgaria, Niemcy - poza badaniami, Cypr, Włochy, Dania, Słowenia, Luksemburg i Malta.

Wyłączenie z uprawy praktycznie obejmuje jedyną dopuszczoną do uprawy odmianę GMO kukurydzę MON810, która jest uprawiana przede wszystkim w Hiszpanii na paszę oraz kilka innych odmian oczekujących na autoryzację jak kukurydza 1507, 59122, 1507x59122, Bt11, Bt11xMIR604xGA21, GA21, MIR604.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!