| Autor: redakcja1

Chwasty jednoliścienne w oziminach

Wiosną spodziewana jest duża presja chwastów w zbożach ozimych. Wyjątkowo sucha jesień ubiegłego roku nie sprzyjała skutecznej walce z chwastami. Deficyt wody, niestandardowy przebieg pogody, opóźnione wschody w znacznym stopniu obniżyły skuteczność zabiegów herbicydowych. Niektórym rolnikom szczególnie tym, którzy zasiali pszenicę bardzo późno, na przykład po zbiorze buraków, nie udało się w ogóle przeprowadzić chemicznej interwencji jesienią. Dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej strategii walki z chwastami podczas tegorocznej wiosny.

Chwasty jednoliścienne w oziminach

Zwalczanie chwastów w oziminach

Należy pamiętać, iż wykonanie samego zabiegu wiosną jest z założenia trudniejsze niż tego jesiennego. Kapryśna pogoda, szczególnie obfite opady powodują, że chwasty wyrastają poza optymalne do zwalczania fazy. Do tego wszystkiego mogą pojawiać się przymrozki i okresowe susze, które osłabiają efektywność zwalczania chwastów, a w skrajnych przypadkach mogą uniemożliwić  wykonanie zabiegu odchwaszczania. To wszystko sprawia, że dobranie herbicydu może przysporzyć producentom zbóż ozimych wielu kłopotów. Znajomość pola i występujących na nim chwastów ułatwi zadanie wyboru odpowiedniej substancji aktywnej, która w sposób skuteczny ograniczy ich populację.

Ekosystem chwastów na polach uprawnych jest niezwykle różnorodny. Wszelkie porady dotyczące doboru herbicydów należy zacząć od monitoringu plantacji, identyfikacji występujących na danym stanowisku gatunków oraz określeniu ich faz rozwojowych. Zdaniem Anny Rogowskiej, wiosenny termin zwalczania chwastów  pozwala na dostosowanie ochrony herbicydowej do faktycznej sytuacji na polu, poprzez możliwość precyzyjnego oszacowania stopnia nasilenia chwastów na plantacji. Dzięki temu można dobrać optymalny termin i odpowiednią dawkę środka. Umożliwia to dobranie preparatu lub mieszaniny różnych produktów zapewniających pokrycie najszerszego spektrum chwastów. Często zdarza się, że wybrany przez nas herbicyd nie kontroluje jakiegoś gatunku. W takiej sytuacji chwast ten bardzo szybko rozprzestrzenia się i staje się dominujący na tym stanowisku. Tego typu sytuacje najczęściej dotyczą perzu i stokłos. To najtrudniejsze do pokonania gatunki, tym bardziej, że paleta produktów przeznaczonych do ich kompleksowego zwalczania jest niezwykle ograniczona. Chwasty jednoliścienne z uwagi na swe botaniczne pokrewieństwo są wyjątkowo konkurencyjne dla upraw zbóż ozimych. Dodatkowo szereg działań korzystnych dla zbóż oddziałuje również pozytywnie na chwasty jednoliścienne, które konkurują z roślinami uprawnymi o światło, wodę, składniki pokarmowe, pełnią rolę żywiciela dla chorób i szkodników oraz wyraźnie utrudniają zbiór.

Jeżeli chodzi o chwasty dwuliścienne (gwiazdnica pospolita, rumian polny, tasznik pospolity, przytulia czepna, bratek polny, chaber bławatek) na rynku znajdziemy szeroką gamę produktów przeznaczonych do walki z nimi.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: