| Autor: redakcja1

Czy Ukraina ograniczy eksport kukurydzy?

Ukraińskie stowarzyszenia producentów mięsa drobiowego i wieprzowego oraz pasz wzywają władze Ukrainy do uregulowania eksportu kukurydzy w taki sam sposób, jak dzieje się to od kilku lat w przypadku pszenicy, a mianowicie w drodze memorandum. Stowarzyszenia te postulują, aby eksport ukraińskiej kukurydzy został ograniczony do około 22 mln ton (24 mln ton według USDA).

Czy Ukraina ograniczy eksport kukurydzy?

Do tej pory Ukraina wyeksportowała ok. 11 mln ton kukurydzy. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa obiecało podjąć decyzję 25 stycznia. Już wcześniej, bo w listopadzie rząd negatywnie odniósł się do takiej prośby.

Z drugiej strony, Ukraiński Związek Zbożowy (UGA) sprzeciwia się ograniczeniom w eksporcie kukurydzy. Przedstawiciele UGA, nie widzę powodu do ograniczania eksportu z Ukrainy zbiorów kukurydzy 2020 i odpowiednich zmian w Memorandum pomiędzy Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego a uczestnikami rynku, o czym poinformowano w piśmie do rządu. Ich zdaniem wysokie ceny kukurydzy na Ukrainie nie są konsekwencją niskich plonów czy niedoborów, a globalnego trendu wzrostu cen napędzanego tanim pieniądzem.Tagi:
źródło: