| Autor: redakcja1

UE: Dobra kondycja upraw pszenicy

Za sprawą łagodnej zimy uprawy pszenicy w Unii Europejskiej są w dobrym stanie. Zapowiada się urodzaj, chociaż poniżej zeszłorocznego rekordu. Są wyjątki. Pewne trudności występują np. w Polsce.

UE: Dobra kondycja upraw pszenicy

Dobra kondycja upraw pszenicy w UE

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, plantacje pszenicy we Francji są w dobrej kondycji, na co złożyła się sprzyjająca aura wiosną, łagodna zima i deszcze odnotowane w ostatnim czasie. Areał pszenicy miękkiej jest największy od 80 lat i wyniósł 5,2 mln ha. Jak wynika z danych Strategie Grains, Francja zbierze 39 mln ton pszenicy miękkiej, ODA szacuje je na 38,5 mln ton. Oba przewidywania są niższe od ubiegłorocznego rekordowego wyniku wynoszącego ponad 40 mln ton.
 
Zbiory pszenicy w Niemczech są aktualnie prognozowane na 26,1 mln ton, czyli  o 1,7% mniej w porównaniu z zeszłorocznym rekordem. Jest to jednak więcej w stosunku ze średnią z okresu ostatnich pięciu lat wynoszącą 25 mln ton.
 
Podobnie w Wielkiej Brytanii, plasującej się na trzeciej pozycji w unijnej produkcji pszenicy zwyczajnej. Zdaniem ADAS, brytyjska pszenica ozima rozwija się w normalnym tempie.
 

Według Sparks, w Polsce uprawy pszenicy ucierpiały w wyniku epizodów mrozu w I kwartale br., może to przełożyć się na konieczność przesiewów pszenicy ozimej na areale obejmującym 7-8%. Nieoficjalne przewidywania zbiorów pszenicy w Polsce wynoszą aktualnie 11,2 mln ton, czyli o 4% mniej niż przed rokiem.Tagi:
źródło: