| Autor: redakcja1

Kukurydza 2016. Jaką odmianę wybrać?

Dla producentów kukurydzy okres zimowy to czas podejmowania decyzji dotyczących uprawy w następnym roku. Przede wszystkim zastanawiają się oni nad możliwością kontraktacji, najczęściej w tym okresie negocjują warunki umów, bądź też decydują się na sprzedaż płodów rolnych na wolnym rynku. Zastanawiają się także nad przeznaczeniem kukurydzy, od tego zależy wybór konkretnej odmiany.

Kukurydza 2016. Jaką odmianę wybrać?

Dużym zainteresowaniem cieszy się uprawa kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno. Jest ona najbardziej rentowna. W tym segmencie rynku postęp hodowlany jest najszybszy, gdyż jest to segment najbardziej konkurencyjny. Rynek kukurydzy staje coraz bardziej techniczny. Pojawiają się odmiany do profesjonalnej uprawy, przeznaczone pod konkretne potrzeby przemysłu przetwórczego. Na przykład produkcja ziarna kukurydzy dla młynów stawia ściśle określone wymagania co do jakości surowca. Nie każdy typ ziarna nadaje się do przerobu młynarskiego. Tylko niektóre odmiany są w stanie sprostać wysokim  oczekiwaniom tego rynku. Wybierając konkretną należy pamiętać, iż większość cech jest determinowanych przez genetykę i FAO.
 
W opinii Anny Rogowskiej, po ustaleniu najważniejszych kryteriów doboru, czyli przede wszystkim przeznaczenia plonu, każdy rolnik powinien zapoznać się z dostępną na rynku ofertą pod kątem cech poszczególnych odmian.
 
Dla producentów, którzy nie chcą na tym etapie podejmować decyzji o przeznaczeniu surowca polecane są uniwersalne odmiany, które charakteryzują się wszechstronnym zastosowaniem z przeznaczeniem i na ziarno i na kiszonkę. Odmiany te poprzez swoją uniwersalność zapewniają większy poziom bezpieczeństwa. W zależności od aktualnej sytuacji rynkowej, opłacalności produkcji oraz warunków pogodowych, umożliwiają różnorodne zagospodarowanie zbiorów, wykorzystanie chwilowego popytu na produkt i osiągnięcie lepszych wyników finansowych produkcji. Nie zawsze można przewidzieć jakie będą tendencje rynkowe lub jak się ułożą warunki pogodowe. Mieliśmy tego przykład w wyjątkowo trudnym sezonie 2015, kiedy wskutek bardzo wysokich temperatur i pogłębiającej się suszy obserwowaliśmy, jak wiele plantacji założonych z przeznaczeniem na zbiór na ziarno było zbieranych na kiszonkę. Jakość uzyskiwanej paszy z takich upraw często pozostawiała wiele do życzenia, gdyż wyprodukowano ją z odmian niepolecanych do takiego wykorzystania. Uprawa uniwersalnych odmian pozwala więc na elastyczne reagowanie na czynniki zewnętrzne: gdy cena ziarna kukurydzy jest wysoka możemy zebrać nasiona, natomiast gdy cena ziarna jest niska lub występują niekorzystne warunki pogodowe do uzyskiwania wysokich plonów ziarna, możemy kukurydzę zebrać na kiszonkę – jako paszę dla zwierząt gospodarskich lub zebraną biomasę przeznaczyć na przykład do produkcji biogazu.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!