| Autor:

Mało ziarna – duże potrzeby

Niskie zbiory zboża w tym roku, a także duże zapotrzebowanie na ziarno ze strony przedsiębiorstw wpływa na tendencję wzrostową cen tego surowca.

 

Niemniej jednak najwyższą cenę osiąga kukurydza, której to ziarno nie zostało jeszcze zebrane. Według danych do zakończenia zbiorów pozostało mniej niż 10 procent powierzchni upraw.

 

Aktualnie ceny za pszenicę paszową uzależnione są od regionu kraju i oscylują w granicach 700-740 złotych netto za tonę w stosunku do 670-710 złotych netto za tonę w poprzednim tygodniu. Z kolei ceny pszenżyta wahają się między 640-650 złotych netto za tonę, a żyta paszowego w granicy 620-640 złotych netto za tonę.

 

Co ciekawe, otóż jęczmień nadal jest drogi i obecnie ceny oscylują 630-640 złotych netto za tonę, a w punkcie skupu za tegoroczne ziarno kukurydzy otrzymamy 750-780 złotych netto za tonę.

 

Natomiast jeśli chodzi o pszenicę konsumpcyjną to jej ceny kształtują się w okolicy 810-830 złotych netto za tonę, a żyta konsumpcyjnego w granicach 710-730 złotych netto za tonę.

 

Jak wskazują wstępne dane, ogółem import zbóż w okresie od stycznia do września bieżącego roku i wyniósł przeszło 775 tysięcy ton, czyli o 23 tysiące więcej niż rok wcześniej.

 

Jednakże zdecydowany prym w wysyłce za granicę wiedzie pszenica, bo aż 518 tysięcy ton. Kolejna jest kukurydza – 155 tysięcy ton, a także jęczmień w wolumenie 92 tysięcy ton.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!