| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (19-23.10.2015)

W tym tygodniu notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie terminowym na Euronext nie zmieniły się znacząco w odniesieniu do końca ubiegłego tygodnia - wzrost cen o 0,1% do 177,8 EUR/t. Z kolei ceny kukurydzy zwiększyły się o 1,7% do 164 EUR/t - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (19-23.10.2015)

Notowania zbóż na Euronext

Notowania giełdowe pszenicy na Euronext poruszają się w trendzie bocznym, dalsze ich zniżki są możliwe. Największą przyczyną niskiego poziomu cen jest presja podażowa, dotyczy to zarówno samej Unii Europejskiej, jak i rynku światowego. Mocna pozycja dostawców z rejonu Morza Czarnego i ostra konkurencja o kluczowe rynki zbytu dodatkowo przyczynia się do zniżkowych nastrojów na rynku.
 
Do tej pory UE wyeksportowała 6,5 mln ton pszenicy miękkiej, a więc o 29% mniej niż w analizowanym czasie 2014 roku. Tymczasem tegoroczne zbiory tego gatunku w UE były nawet nieznacznie większe niż przed rokiem. Niemniej jednak, w ostatnim raporcie Strategie Grains oceniła je na 149,6 mln ton, a więc o 0,3 mln ton powyżej ubiegłorocznego wyniku. Rekordowe zbiory odnotowała Francja, będąca liderem w unijnej produkcji i eksporcie pszenicy, które wyniosły 41 mln ton, tj. o 9% więcej niż przed rokiem.
 
W stosunku do kukurydzy słabe wyniki unijnej produkcji przekładają się częściowo na ceny. Jednak pomimo wyraźnej zniżki unijnej produkcji tego gatunku ceny giełdowe na Euronext we wrześniu i październiku br. były na w miarę zbliżonym poziomie co w porównywalnym czasie 2014 r. przy rekordowych zeszłorocznych zbiorach. Stąd wniosek, że na ich kształtowanie wpływa aktualnie wysoka podaż zbóż łącznie, częściowo wynikająca z obfitych zapasów początkowych.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!