| Autor: redakcja1

Ceny rosyjskiej pszenicy w eksporcie mogą spaść o 4%

Jak wskazuje Ikar, ceny rosyjskiej pszenicy w eksporcie mogą zmaleć o 4% w stosunku do aktualnego poziomu po nowych zbiorach, kiedy zboże z tegorocznej produkcji zacznie być dostępne na rynku.

Ceny rosyjskiej pszenicy w eksporcie mogą spaść o 4%

Dobre zbiory przekładają się na niższe ceny zbóż

Jak podaje FAMMU/FAPA, Rosja oczekuje ponownie wysokich zbiorów zbóż, przewidywanych na ponad 100 mln ton. To w połączeniu z wysoką światową produkcją i zapasami pozostającymi z ubiegłorocznych zbiorów będzie potęgować presję na zniżkę cen. Ceny rosyjskiej pszenicy - 12,5% białka z dostawą na sierpień br. są aktualnie podawane przez uczestników rynku w wysokości 176,5 USD/t (fob, porty Morza Czarnego). Z kolei ceny spot ziarna z zeszłorocznych zbiorów są większe i wynosiły w minionym tygodniu 183 USD/t. SovEcon podawał ostatnio ceny pszenicy (fob porty Morza Czarnego) w wysokości 183,5 USD/t.
 
Warunki pogodowe pozostają korzystne dla upraw zbożowych zarówno ozimych, jak i jarych. Do tej pory rosyjscy rolnicy obsiali zbożami jarymi 3,5% planowanej powierzchni, tj. 1,1 mln ha, tempo prac polowych jest takie same jak w tym okresie rok wcześniej.
 
Wyniki wywozu w tym sezonie handlowym są bardzo dobre. W okresie od 1 lipca 2015 r. do 6 kwietnia br. wyeksportowano 28,75 mln ton ziarna, w tym 21,03 mln ton pszenicy. Tempo sprzedaży zagranicznej jest szybsze niż rok wcześniej, gdyż wysyłka jest o 8% większa w skali okresu.
 
Ceny pszenicy klasy 3 na rynku wewnętrznym zmniejszyły się w przez tydzień do 10 675 rubli za tonę - 159,5 USD/t, na bazie ex-works, a więc bez kosztów dostawy w europejskiej części Rosji.Tagi:
źródło: