| Autor: redakcja1

Strategie Grains obniża szacunki eksportu pszenicy z UE

Francuscy analitycy skorygowali w dół majową prognozę eksportu pszenicy z krajów unijnych w sezonie 2015/2016. Pomimo iż do 18 czerwca br. licencjonowany eksport pszenicy miękkiej z UE sięgnął rekordowego poziomu 30,67 mln ton w stosunku do 27,54 mln w tym samym czasie rok wcześniej.

Strategie Grains obniża szacunki eksportu pszenicy z UE

Eksport pszenicy z UE

Jak podaje FAMMU/FAPA eksperci SG obniżyli szacowaną wysyłkę w nadchodzącym sezonie, o 1,1 mln ton do 27,5 mln. Głównym powodem ma być rosnąca konkurencyjność ziarna z krajów Basenu Morza Czarnego. Jedynymi krajami UE, jakie mogą z tymi dostawami rywalizować, są Bułgaria i Rumunia, ale ich nadwyżki wywozowe będą w tym roku ograniczone.

 

SG nie obawia się przy tym wpływu zapowiedzianych na 1 lipca, rosyjskich ceł eksportowych na konkurencyjność dostaw pszenicy z tego kraju. Francuscy eksperci zgadzają się tutaj z przedstawicielami władz Rosji, którzy zapowiedzieli, że mimo wprowadzenia ceł wywozowych, prognozują utrzymanie wysokiego poziomu wysyłki w przyszłym sezonie. Przeciwnego zdania są jednak rosyjscy handlowcy, obawiający się, że może to poważnie ograniczyć ich konkurencyjność, prze co i rozmiary eksportu.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!