| Autor: redakcja1

Stan zbóż jarych

Zboża jare zasiano w większości województw terminowo lub z nieznacznym opóźnieniem. Ze względu na chłodną wiosnę z pogłębiającym się w marcu niedoborem opadów deszczu, prowadzenie siewów zbóż jarych było utrudnione, wschody roślin opóźnione i nierównomierne.

Stan zbóż jarych
Z uwagi na wiosenną chłodną pogodę i na sporym obszarze kraju nadmierne uwilgotnienie gleby po zimie, opóźnione było rozpoczęcie wiosennych prac polowych związanych z przygotowaniem stanowisk pod zboża jare. W wielu rejonach kraju intensywne prace polowe przeprowadzano dopiero pod koniec marca. Rejonami niedobór opadów deszczu w połączeniu z wietrzną i chłodną pogodą sprawiły, że stan zasiewów jarych jest aktualnie zróżnicowany na poszczególnych plantacjach.

Poprawa warunków agrometeorologicznych w maju wpłynęła sprzyjająco na wegetację zasiewów jarych. Występujące przede wszystkim w trzeciej dekadzie maja opady deszczu korzystnie wpłynęły na poprawę stanu plantacji zbóż jarych i ozimych.

Stan zbóż jarych oceniono na 3,5 stopnia kwalifikacyjnego, czyli o 0,1 stopnia kwalifikacyjnego wyżej lub na poziomie oceny ubiegłorocznej (owies). Stan rzepaku i rzepiku jarego oceniono na 3,5 stopnia kwalifikacyjnego, tj. na poziomie oceny zeszłorocznej.


Tagi:
źródło: