| Autor: redakcja1

Susza w Hiszpanii

W centralnej i południowej części Hiszpanii utrzymuje się susza zagrażająca uprawom zbożowym – informuje FAMMU/FAPA.

Susza w Hiszpanii
Według ministra rolnictwa tego kraju, w tym roku produkcja zbóż będzie o 17% - 16,1 mln ton niższa w odniesieniu do zeszłego roku. Utrzymujące się suche warunki w połączeniu z wysokim temperaturami, przeważające w okresie od połowy kwietnia 2014 roku, wpłynęły na wysuszenie gleb.
 
W efekcie należy spodziewać się pogorszenia plonowania w obszarach objętych niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Największe zniżki plonów będą widoczne w środkowo-wschodnim rejonie kraju, w takich obszarach jak: Aragon czy Castille-La-Mancha.
 
Hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa podaje aktualnie szacunki tegorocznych zbiorów w wysokości 14,81 mln ton. Spotyka się jednak niezależne prognozy wskazujące na jeszcze mniejsze zbiory. Zdaniem stowarzyszenia handlowców zbożem Accoe, tegoroczna hiszpańska produkcja zbóż może wynieść 13,77 mln ton, czyli prawdopodobnie będzie aż 30% niższa niż rok temu.
 
W związku z tym, gorsze wyniki tegorocznej produkcji zbożowej przełożą się na zwiększony zakup ziarna. Tradycyjnie Hiszpania jest znacznym importerem zbóż, a przywóz waha się w granicach od 9 do 12 mln ton. Sytuacja w Hiszpanii nie powinna zatem wpływać istotnie na unijny rynek, choć oznacza ona większe szanse dla eksporterów.
 
Niemniej jednak z uwagi na prognozowany urodzaj zbóż na Ukrainie, unijni dostawcy, tradycyjnie zaopatrujący hiszpański rynek, jak Wielka Brytania, mogą napotkać na wzmożoną konkurencję ze strony Ukrainy. W szczególności, gdy weźmie się pod uwagę niedawno wprowadzone preferencje dla Ukrainy. Unia Europejska zdecydowała się na ustanowienie osobnego bezcłowego kontyngentu w zakupie zbóż z Ukrainy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!