Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Światowy handel pszenicą

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W zeszłym sezonie globalny handel pszenicą wyraźnie się zwiększył i osiągnął rekordowy...

W zeszłym sezonie globalny handel pszenicą wyraźnie się zwiększył i osiągnął rekordowy poziom. Wpłynął na to przede wszystkim wyższy popyt importowy na ziarno jakości konsumpcyjnej. W związku z tym, w sezonie wielkość handlu ma być niższa - informuje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Handel pszenicą


Jak wynika z szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej w sezonie 2013/2014 globalny handel pszenicą, w tym z pszenicą durum i mąką pszenną, zwiększył się o 15 mln t do 156 mln t z pominięciem handlu wewnątrzunijnego. W związku z tym, przedmiotem handlu międzynarodowego było 22% światowej produkcji, co czyni rynek pszenicy najbardziej umiędzynarodowionym wśród rynków głównych gatunków zbóż.
 

Dominuje pszenica konsumpcyjna
 

W globalnym handlu pszenicą dominuje ziarno o jakości konsumpcyjnej. Jak wynika z prognoz Rady w sezonie 2013/2014 był on na poziomie 126 mln t i był o 19 mln t wyższy niż sezon wcześniej. Oznacza to, że cztery na pięć ton eksportowanego ziarna pszenicy miało jakość konsumpcyjną. Po doliczeniu do tej ilości jeszcze pszenicę durum i handel mąką, to okaże się, że niemal 95% wysyłanej pszenicy, to pszenica konsumpcyjna.
 
Przyczyną bardzo dużej zwyżki zapotrzebowania importowego w minionym sezonie były problemy z jakością w niektórych krajach, w tym głównie w Chinach. Niemały wpływ na taki stan rzeczy także o 12% mniejsza średnia cena w sezonie.
 

Handel pszenicą paszową na poziomie lokalnym
 

Udział pszenicy paszowej w handlu jest znacznie niższy niż udział w produkcji lub w zużyciu, a to dlatego, że jej rynek jest mniej umiędzynarodowiony niż rynek pszenicy konsumpcyjnej. Prawdopodobnie duża część zużycia pszenicy na paszę odbywa się na rynku lokalnym, w tym zużywana jest w gospodarstwach, które ziarno wyprodukowały, czy też przerabiana jest w pobliskich zakładach paszowych.

Handel pszenicą w sezonie 2014/2015
 

Handel w sezonie 2014/2015 powinien nadal być wysoki, choć mniejszy niż w sezonie 2013/2014. Według Rady zmaleje on o 10 mln t do 116 mln t, a to za sprawą mniejszego popytu w niektórych krajach, które w minionym sezonie sprowadzały wyjątkowo dużo, a więc Chiny.
 
Jednakże więcej jest niewiadomych dotyczących handlu pszenicą paszową. Z jednej strony szacuje się bardzo dużą globalną podaż kukurydzy, ale z drugiej strony z wielu istotnych regionów eksportujących pszenicę płyną informacje o mniejszej jakości i dużej podaży taniego ziarna paszowego.
 
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl