| Autor: redakcja1

Trwają siewy kukurydzy. W Polsce mogą sięgnąć 580 tys. ha

Zaczęły się siewy kukurydzy w Unii Europejskiej. W niektórych krajach niski poziom cen może oznaczać nieznaczne zmniejszenie redukcji obszaru, jednak zbiory w całej UE mają zwiększyć się zakładając sprzyjające warunki pogodowe w porównaniu do ubiegłego sezonu, naznaczonego suszą i lepsze plonowanie - podaje FAMMU/FAPA.

Trwają siewy kukurydzy. W Polsce mogą sięgnąć 580 tys. ha

Siewy kukurydzy w UE

Póki co, zaawansowanie prac polowych jest nieznaczne. We Francji do 11 kwietnia br. obsiano kukurydzą jedynie 4% obszaru przeznaczonego pod uprawę tego gatunku, w stosunku do 17% w porównywalnym czasie rok wcześniej. AGPM szacuje, że obszar przeznaczony pod uprawę kukurydzy zmalał o 7% w skali roku do 1,6 mln ha.
 
We Włoszech areał upraw tego gatunku też ma być niższy niż rok wcześniej. Z kolei w Niemczech przewidywana jest 1,3% zwyżka areału do 461 tys. ha i zbiory w wysokości 4,46 mln ton, czyli o 12,4% większe niż rok wcześniej. Nieoficjalne prognozy wskazują na zasiewy kukurydzy w Polsce na areale 580 tys. ha, a zatem o 4% więcej w stosunku do zeszłorocznej powierzchni pod ten gatunek.

W Rumunii powierzchnia upraw ma być podobna do tej z 2015 r. ProAgro ocenia ją na 2,5 mln ha. Na Węgrzech prognozowany obszar kukurydzy wynosi 1,07 mln ha, czyli minimalnie tylko mniej niż przed rokiem. Do tej pory obsiano kukurydzą 7% planowanego areału.Tagi:
źródło: