| Autor: redakcja1

Zbiory kukurydzy

Kukurydza jest jednym z głównych zbóż paszowych. Od trzech sezonów dynamika zużycia kukurydzy na świecie jest większa od zbiorów tego ziarna, co skutkuje obniżką zapasów.

Zbiory kukurydzy
W sezonie 2020/2021 światowe zużycie kukurydzy szacowane przez USDA na 1 168 mln ton przewyższy zbiory tego ziarna, szacowane na poziomie 1 159 mln ton. W tej sytuacji zapasy kukurydzy na koniec sezonu, pomimo rekordowych zbiorów, ulegną spadkowi o 1% do 300 mln ton.
 
Dobre zbiory kukurydzy w sezonie 2020/2021 przewidywane są w najważniejszych krajach eksportujących jak USA i Brazylia. Wzrost zbiorów o 2% do rekordowych 57 mln ton szacowany jest w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw. Bardzo dobre zbiory tego zboża prognozowane są w Federacji Rosyjskiej - wzrost o 5% do 15 mln ton i na Ukrainie o 2% do 36,5 mln ton. Kraje te, z uwagi na niski poziom zużycia, będą dysponowały dużymi nadwyżkami kukurydzy.
 
W Unii Europejskiej zbiory kukurydzy w sezonie 2020/2021 mogą być o 1% niższe niż w poprzednim sezonie i wynieść 66 mln ton. Jednak nie pokryją one rosnącego popytu wynoszącego 87 mln ton, co wymagało będzie sporego importu tego ziarna. Żniwa tego zboża w kraju są opóźnione ze względu na zmienną pogodę. Najmniej zaawansowane są zbiory na północy kraju. Zebrane zboże charakteryzuje się dużą wilgotnością, co wymagało będzie dosuszenia. Ostateczna wielkość plonów i zbiorów kukurydzy w 2020 r. będzie uzależniona od dalszego przebiegu warunków pogodowych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!