| Autor:

Grecja – Spadek importu

Mniejsza liczba turystów, a także kryzys w Grecji były powodem zmniejszenia się importu mięsa wołowego.

Grecja – Spadek importu

 

Niestety klimat w Grecji oraz ukształtowanie terenu nie sprzyja hodowli bydła. Dlatego też, od roku 2006 zaobserwowano regularny spadek produkcji wołowiny. Z kolei od tego czasu zwiększa się import tego mięsa z innych krajów Unii Europejskiej. W związku z tym w okresie od stycznia do sierpnia tego roku łącznie zostało zaimportowanych 76,7 tysiąca ton mrożonej, a także świeżej wołowiny. Jest to o blisko 4,5 procenta mniej niż w tym samym czasie roku zeszłego.

 

Niemniej jednak w dalszym ciągu najwięcej mięsa wołowego jest dostarczanego z Francji mimo blisko 7 procentowego spadku dostaw, bo do 41,9 tysiąca ton. Import mięsa z Niemiec jest nadal na tym samym poziomie, czyli 10,7 tysiąca ton. Z kolei w przypadku Holandii oraz Włoch dostawy wzrosły o około 12 procent do 9,7 tysiąca ton oraz odpowiednio 7,8 tysiąca ton.

 

Zaledwie w 32 procentach Grecja jest samowystarczalna w mięso wołowe. W zeszłym roku produkcja wołowiny w tym kraju wyniosła 56,6 tysiąca ton. Jednakże według prognoz produkcja tego mięsa do roku 2014 może obniżyć się o następne 2,4 procenta, czyli do 55,2 tysiąca ton.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!