| Autor:

Kanada – Większy eksport wołowiny do Unii Europejskiej?

Ottawa zapewniła kraje Wspólnoty, że producenci z Kanady spełniają wszystkiej unijne wymogi dotyczące jakości wołowiny.

 

To oznacza, że kanadyjscy przedsiębiorcy będą mieli możliwość dostępu do bezcłowego kontyngentu o wielkości 20 tysięcy, który to został otwarty przez Wspólnotę Europejską w roku 2009. Było to elementem rozstrzygnięcia długotrwałego sporu z USA dotyczącego stosowania hormonów wzrostu.

 

Głównym, celem było zaproponowano Amerykanom optymalnej drogi zbytu wołowiny nieposiadającej hormonów do krajów Europy. Niemniej jednak w dalszym ciągu do krajów unijnych blokowany jest import mięsa zawierającego hormony.

 

Stany Zjednoczone musiały się zgodzić na podział kwoty pomiędzy wszystkich uczestników, którzy spełnili wszystkie warunki kontyngentu taryfowego. Aktualnie poza Amerykanami uprawnieni do eksportu są także Australijczycy i Kanadyjczycy.

 

Co więcej, otóż przez Wspólnotę ma zostać otworzony nowy kontyngent w wysokości 3,2 tysiąca ton dla producentów z Kanady. W związku z tym zostało podpisane memorandum porozumiewawcze pomiędzy Kanadą a Komisją Europejską. Jest ono pierwszym krokiem prowadzącym do rozwiązania długotrwałego sporu dotyczącego stosowania hormonów wzrostu u zwierząt.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!