| Autor: redakcja1

UE wspiera banany z Dominikany

Komisja Europejska przyznała kwotę 12,5 mln euro, czyli 16,9 mln USD na wsparcie sektora bananowego na Dominikanie – podaje FAMMU/FAPA.

UE wspiera banany z Dominikany
Przyznane dofinansowanie ma służyć rozwojowi tego sektora, a także zwiększeniu konkurencyjności oraz poprawie warunków pracy pracowników zajmujących się ze zbiorem i pakowaniem tych owoców.
 
Niemniej jednak blisko połowa z tej sumy skierowana zostanie bezpośrednio do producentów, w tym właśnie fundusze skierowane na poprawę wydajności produkcji oraz rozwój pakowania i przechowywania bananów. Z kolei druga połowa będzie przeznaczona na wsparcie sektora w ujęciu rządowym w postaci poprawy przepisów oraz stworzenia odpowiednich warunków wsparcia dla lokalnych producentów.
 
Poza tym, rząd dominikański podjął decyzję o uwolnieniu łącznej sumy 10,1 mln USD z bankowych rezerw na wsparcie lokalnego sektora, w tym głównie na poprawę wydajności produkcji oraz stymulację eksportu.
 
Program pomocowy obejmie łącznie 20 tys. dominikańskich producentów, a najważniejszym jego celem będzie zwiększanie eksportu o około 10%, wzrost zatrudnienia w tym sektorze o 20% oraz zmniejszenie chemikaliów używanych do produkcji o niemal 50%.
 
Na Dominikanie w sumie przy produkcji bananów zatrudnionych jest 28 tys. stałych pracowników, a dodatkowo sezonowo jeszcze około 54 tys. W zeszłym roku dominikański eksport bananów wyniósł 347 ton wartych 164 mln USD.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!