| Autor: mikolaj

Kryzys na rynku rolnym. 500 mln euro nie wystarczy

Pakiet pomocowy wart 500 mln euro, ogłoszony przez Komisję Europejską w zeszłym tygodniu, to krok we właściwym kierunku, ale może okazać się niewystarczającą pomocą dla rolników, którzy walczą o przetrwanie dotknięci spadającymi cenami, stwierdziło wielu posłów podczas debaty z Komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem, podczas debaty. Należy wzmocnić pozycję rolników i poprawić zarządzanie kryzysowe uważają posłowie, niektórzy nawoływali też do zwiększenia, przez UE, cen interwencyjnych.

Kryzys na rynku rolnym. 500 mln euro nie wystarczy
Komentując treść pakietu kryzysowego, przedstawionego przez Komisarza Hogana oraz wynik nieformalnej Rady ds. rolnictwa, która odbyła się w poniedziałek, wielu posłów wzywało do wprowadzenia środków ograniczających wahania cenowe oraz wspierających rolników w poszukiwaniu nowych rynków zbytu.
 
Byli również posłowie, którzy uznali, że obecna sytuacja jest wynikiem polityki rynkowej zastosowanej w rolnictwie, szczególnie, jeśli chodzi o sektor mleczarski, podczas gdy inni nawoływali do reform strukturalnych prowadzących do uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej i zwiększania konkurencyjności rolników z UE na rynkach światowych.

Niektórzy z posłów wzywali też do użycia €900 milionów, które w formie kar musieli zapłacić rolnicy za nadprodukcję mleka, podczas zakończonego w kwietniu 2015 systemu produkcji kwotowej, w celu stabilizacji sytuacji w sektorze mleczarskim.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!