| Autor: mikolaj

Litwa dąży do legalizacji uboju rytualnego

W dniu 15 października 2013 r. litewski parlament zrobił pierwszy krok ku legalizacji uboju rytualnego.

Litwa dąży do legalizacji uboju rytualnego
W opinii litewskiego posła Vytautasa Gapšysa, przewodniczącego litewskiej Partii Pracy, który przedstawił projekt ustawy zezwolenie na ubój rytualny powinno zwiększyć eksport mięsa do krajów arabskich oraz do Izraela.

Po pierwszym czytaniu projektu ustawy zagłosowało za nią 51 posłów w 141-osobowym Sejmie, dwóch było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Prawo litewskie zabrania obecnie uboju rytualnego, a zwierzęta muszą zostać ogłuszone przed ubojem - podaje FAMMU/FAPA.

Wspólnota żydowska oraz muzułmańska na Litwie liczą mniej więcej po 3 tys. osób. Przypomnijmy, że w Polsce od 1 stycznia 2013 r., po uprawomocnieniu się wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, na terenie Polski obowiązuje całkowity zakaz uboju religijnego zwierząt bez uprzedniego pozbawienia ich świadomości.

Litwa, Luksemburg, Łotwa, Słowenia, Szwajcaria, Norwegia oraz Islandia to kraje, które całkowicie zakazywały dotychczas uboju rytualnego. Ponadto, jak informuje FAMMU/FAOA kraje skandynawskie nie importują w ogóle mięsa pochodzącego z takiego rodzaju uboju, sprzeciwiając się wyraźnie praktykom brutalnie naruszającym  dobrostan zwierząt.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!