| Autor: redakcja1

Polski chleb jest najlepszy w Europie

Zdaniem chemików, polski chleb jest najlepszy w Europie.

Polski chleb jest najlepszy w Europie
Jedynie dobra ciabatta z Włoch oraz barra z Hiszpanii wytrzymają porównanie z polskim chlebem.
 
Tak dobre pieczywo mamy dzięki piekarzom, którzy od lat stosują te same receptury oraz szanują swoich klientów. Nie wszędzie jest tak dobrze z wypiekami jak w Polsce. Przykładowo więc w Anglii dużo lepsze jest pieczywo podgrzane, chociaż daleko mu do polskiego chleba to i tak ma swoich odbiorców. Angielski chleb wypiekany jest z miałkiej mąki pszennej.
 
Dobre pieczywo zależ głównie od jakości mąki. W zależności od wartości odżywczych mamy mąkę od 450, 500 do 2000. Większa liczba oznacza to, że mąka jest produkowana z całych ziaren.
 
Chleb o dobrej jakości i odpowiednich wartościach odżywczych można rozpoznać poprzez naciśnięcie jego skórki. Jeśli wróci on do pierwotnego kształtu to oznacza, że chleb jest dobrej jakości, ale jeżeli się tak nie stanie, to znak, że jest w nim duża ilość glutenu. To związane jest nadmierną oszczędnością, gdyż niekiedy pomija się niektóre etapy produkcji i dodaje się zbyt dużo ulepszaczy. W związku z tym, pieczywo nie tylko ma inną konsystencję, ale również smak i wygląd.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!