| Autor: redakcja1

Ponad 30% francuskich i niemieckich rolników zgłasza brak motywacji ze względu na nagonkę

Czy nagonka na rolników wpływa na ich nastroje? Po raz pierwszy przeprowadzono ankietę oceniającą to zjawisko w ramach badań Europejskiego wskaźnika zaufania rolników. Wstępne wyniki wskazują, że francuscy i niemieccy rolnicy odczuwają największą krytykę, podczas gdy rolnicy we Włoszech i na Węgrzech są dotknięci w mniejszym stopniu. Zarówno we Francji jak i w Niemczech ponad 30% rolników zgłosiło, że krytyka bezpośrednio odbiła się na ich motywacji do dalszej pracy na roli.

Ponad 30% francuskich i niemieckich rolników zgłasza brak motywacji ze względu na nagonkę
„Nagonka na rolników” coraz częściej pojawia się w mediach w całej UE, brakuje jednak jednoznacznej definicji tego zjawiska - różni się ona w poszczególnych krajach. Ankieta przeprowadzona przez Copa-Cogeca w ramach badania wskaźnika zaufania miała na celu wskazanie źródeł nieuczciwej krytyki (w odczuciu rolników) - np. mediów tradycjonalnych lub społecznościowych - i jej wpływu na ich motywację do dalszej działalności rolniczej.
 
W ramach semestralnych badań wskaźnika zaufania rolników, Copa-Cogeca przepytała 2500 rolników z czterech państw członkowskich UE (Włochy, Węgry, Francja i Niemcy), by sprawdzić, czy ich zdaniem byli oni krytykowani za stosowane przez nich praktyki rolne w pierwszym kwartale 2020 roku.
 
Wyniki różniły się w zależności od kraju. Francja była najbardziej dotknięta tym zjawiskiem. Rolnicy zgłosili tam największy wzrost krytycznych uwag dotyczących działalności rolniczej pojawiających się w debacie publicznej. 75% francuskich rolników stwierdziło, że stosowane przez nich praktyki były krytykowane, a 48% zasugerowało, że liczba krytycznych komentarzy znacznie wzrosła w stosunku do poprzednich kwartałów.
 
Niemcy uplasowały się na drugim miejscu - 59% rolników uważa, że ich praktyki były krytykowane.
 
Na Węgrzech (38%) i we Włoszech (12%) krytyka w debacie publicznej była odczuwalna w mniejszym stopniu.
 
Bezpośrednia krytyka (głównie w mediach społecznościowych) praktyk rolnych, znowu w największym stopniu dotknęła francuskich rolników (26%), a w dalszej kolejności niemieckich (14%) i węgierskich (6%).
 
Zaskakująco, 12% włoskich respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie czy krytyka (bezpośrednia lub pośrednia w debacie publicznej) zniechęciła ich do kontynuowania działalności rolniczej, mimo że względnie rzadko byli oni krytykowani. Wysoki poziom krytyki we Francji oznacza, że wpłynęła ona bezpośrednio na motywację 31% rolników. W Niemczech odsetek zdemotywowanych rolników jest jeszcze większy - 33% zgodziło się ze stwierdzeniem, że publiczna i bezpośrednia krytyka się na nich odbiła.
 
Za tymi wynikami mogą kryć się także inne problemy i skutki społeczno-ekonomiczne, jeżeli chodzi o motywację rolników do kontynuowania działalności gospodarczej, jako że nie widać zależności liniowej między poziomem krytyki w danym kraju, a motywacją rolników.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!