| Autor:

Porażka w negocjacjach z UE

Według premiera Donalda Tuska nie będzie ostrych działań związanych z porażką w negocjacjach dotyczących budżetu Wspólnoty.

 

Nocą z poniedziałku na wtorek ogłoszono porażkę dotyczącą budżetu na rok 2011. Niestety Negocjacje między Parlamentem Europejskim a władzami poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej dla Polski zakończyły się fiaskiem. Za zaistniałą sytuację winą obarcza się grupę płatników netto, w skład której to weszła Wielka Brytania, Holandia, Dania oraz Szwecja.

 

W związku z tym wszelkie wydatki Wspólnoty będą opierały się na nieprzychylnym dla czerpiących z środków unijnych prowizorium.

 

Na szczęście to jeszcze nie jest ostateczna decyzja ze strony Komisji Europejskiej i może jeszcze uda się coś załatwić przed grudniową radą.

 

Według obowiązującego prawa w Unii Europejskiej, w przypadku kiedy nie ma porozumienia w sprawie budżetu na rok 2011, Komisja Europejska przedstawi wkrótce nową propozycję. Niemniej jednak nim nowy budżet zostanie zaakceptowany i wprowadzony w życie, to będzie się składał z tak zwanych dwunastek prowizorycznych. Oznacza to jedną dwunastą budżetu uwzględnionego na rok obecny na czas jednego miesiąca. Podobna sytuacja miała miejsce w roku 1988.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!