| Autor: mikolaj

Posiedzenie Prezydiów Copa-Cogeca (21-22.02.2013)

21 i 22 lutego br. w Dublinie (Irlandia) odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Komitetów Copa-Cogeca. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych udział w tym posiedzeniu wzięli Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Pan Wiktor Szmulewicz, Dyrektor KRIR Pani Katarzyna Szczepaniak oraz specjalista ds. międzynarodowych zagranicą Pani Magdalena Montaigu.

Posiedzenie Prezydiów Copa-Cogeca (21-22.02.2013)
Uczestnicy tego posiedzenia pochylili się głównie nad następującymi tematami: wymiana opinii z przedstawicielem Irlandzkiej Prezydencji, informacje na temat posiedzenia Rady Europejskiej 7-8 lutego 2013 oraz kolejnych działań zmierzających do wypracowania wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-2020, stanowisko Copa-Cogeca dotyczące propozycji Komisji w sprawie jakości paliw (benzyny i diesla) oraz promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, najnowsze informacje na temat reformy WPR, aktualne informacje odnośnie Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności, informacje odnośnie nowego przedstawiciela Cogeca przy komitecie "Finanse i zarządzanie" oraz przyjęcie kandydatur na stanowiska w grupach doradczych.

Podczas pierwszego dnia posiedzenia w Dublinie, w którym, udział wzięło ponad 100 przedstawicieli organizacji rolniczych, Komitety Copa-Cogeca wyraziły zadowolenie z ciężkiej pracy wykonanej przez prezydencję irlandzką oraz jej ambitnego planu polegającego na osiągnięciu porozumienia odnośnie nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) do czerwca br. Posiedzenie to otworzył przewodniczący Komitetu Cogeca Pan Christian Pèes, mówiąc, że w pełni popieramy plany prezydencji irlandzkiej związane z osiągnięciem porozumienia w sprawie nowej WPR do czerwca. Powiedział on, że należy jak najszybciej skończyć z niepewnością rolników i spółdzielni rolniczych. Ze względu na coraz poważniejsze wyzwania, jak wahania na rynku i wzrastające zapotrzebowanie na żywność, wypracowanie kompromisu zawierającego instrumenty bardziej ekologizujące WPR, które nie spowodują wzrostu kosztów ponoszonych przez rolników lub zagrożą zdolności produkcyjnej jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto, Komisja Europejska w ramach zazieleniania zaproponowała ograniczenie gruntów rolnych dostępnych pod produkcję o 7%, co nie przyniesie jednak żadnych jasnych korzyści środowiskowych. Ponieważ bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone, decyzja ta jest nieodpowiedzialna. Ze swojej strony wiceprzewodniczący Komitetu Copa Pan Lorenzo Ramos poinformował, że redukcje budżetu już niekorzystnie wpłynęły na wiele sektorów i nie możemy zaakceptować dalszych cięć. Wspólnie musimy walczyć o silny budżet oraz o silną WPR dla kolejnych pokoleń.

Następnie głos w dyskusji zabrał Pan Aidan O’Driscoll, p.o. Sekretarza Generalnego departamentu rolnictwa. W swojej wypowiedzi podkreślił on, że irlandzka gospodarka oparta jest na eksporcie, a rolnictwo oraz sektor rolno-spożywczy odgrywają ogromną rolę. Należy pobudzić rozwój; rząd będzie wspierał wszystkie najważniejsze elementy sektora. Do 2020 roku chcemy zwiększyć produkcję w Irlandii o 33%, zwiększyć eksport o 40% a produkcję mleka o 50%. Bardzo ważny jest również wzrost produkcji żywności przy utrzymaniu zrównoważonego rozwoju. Pan O’Driscoll odniósł się również do kwestii kryzysu gospodarczego mówiąc, że staramy się robić wszystko, aby z niego wyjść; rolnicy ponoszą wysokie koszty produkcji, muszą zmagać się z wahaniami na rynkach oraz z różnicami w kursach wymiany walut. Poinformował on również, że do końca czerwca powinno pojawić się porozumienie polityczne. Zabierając głos w dyskusji Pan Prezes Wiktor Szmulewicz dodał ze swojej strony:
- Wszystkich nas niepokoją dodatkowe zadania stawiane przed rolnictwem; obecnie posiadamy mniej środków na politykę rolną i brakuje odpowiednich rekompensat. Jeśli chcemy zabezpieczyć naszą przyszłość, musimy zastanowić się nad znalezieniem skutecznych instrumentów; wszyscy mówimy, że zapotrzebowanie na żywność rośnie, dlaczego zatem wyłączamy z produkcji obszary rolne? Musimy zdać sobie sprawę, że wyłączanie obszarów rolnych nie jest korzystne; produkcja rolna sama w sobie jest ekologiczna.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: