| Autor: redakcja1

PE: We wtorek odbędzie się debata nt. praworządności i praw podstawowych w Polsce

We wtorek 13 września br. Parlament Europejski będzie debatował na temat wpływu sytuacji w Polsce na przestrzeganie praw podstawowych i zasad praworządności. Debata zostanie poprzedzona oświadczeniami Rady i Komisji. Rezolucja nieustawodacza w tej sprawie będzie głosowana w środę.

PE: We wtorek odbędzie się debata nt. praworządności i praw podstawowych w Polsce
W styczniu 2016 Komisja podjęła decyzję o wszczęciu wobec Polski pierwszego etapu procedury ramowej "na rzecz umocnienia praworządności". Procedura ta jest stosowana w przypadku, gdy w którymś z państw członkowskich stwierdzone zostaną systemowe zagrożenia dla państwa prawa.

Pierwsza debata parlamentarna na temat sytuacji w Polsce, w której wzięli udział polska premier Beata Szydło i pierwszy wice-przewodniczący Komisji Frans Timmermans, odbyła się na styczniowej sesji plenarnej w Strasburgu. Została ona podsumowana przez posłów w przyjętej w kwietniu rezolucji. W czerwcu Komisja Europejska przyjęła "Opinię ws. Praworządności" dotyczącą Polski, rozpoczynając tym samym kolejny etap postępowania. W lipcu Komisja Europejska przesłała polskim władzom zalecenia w tej sprawie.


Tagi:
źródło: