| Autor: redakcja6

Syngenta pozywa do sądu Komisję Europejską

Dnia 27 sierpnia 2013 roku szwajcarska firma Syngeta, będąca światowym liderem w produkcji środków ochrony roślin, wzniosła do sądu pozew przeciwko Komisji Europejskiej, twierdząc, iż wprowadzone przez nią ograniczenia w stosunku do produkowanego przez firmę pestycydu – tiametoksamu jest oparte na „niewłaściwej i niepełnej ocenie” Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Syngenta pozywa do sądu Komisję Europejską
W związku z podejrzeniem przez EFSA zagrożenia dla pszczół, w maju bieżącego roku Komisja Europejska wprowadziła tymczasowe ograniczenie stosowania pestycydów z grupy neonikotynoidów – klotianidyny, imidakloprydu oraz tiametoksamu. Ograniczenia mają wejść w życie 1 grudnia 2013 roku.
 
Postanowienie KE kwestionuje również niemiecka firma Bayer CropScience, gdyż dotyczy ono także produkowanych przez firmę klotianidynę i imidaklopryd.
 
Państwa członkowskie były podzielone co do wprowadzenia ograniczeń stosowania neonikotynoidów. Dotyczą one stosowania tych specyfików do upraw kwitnących, czyli kukurydzy, rzepaku, słonecznika oraz zbóż jarych ze względu na ryzyko zagrożenia dla pszczół.
 
Komisja przewiduje możliwość ich stosowania tylko po okresie kwitnienia w/w roślin, w szklarniach oraz w stosunku do upraw nieatrakcyjnych dla pszczół.
 
Rozporządzenie unijnych władz popierają organizacje ekologów, tłumacząc swoje stanowisko koniecznością zatrzymania zjawiska masowego wymierania rodzin pszczelich.
 
Z kolei przeciwni postanowieniom Komisji byli sami rolnicy, których zdaniem wprowadzenie ograniczeń w stosunku do pestycydów nie jest uzasadnione naukowo i nie wpłynie na poprawę zdrowia pszczół, utrudni natomiast walkę gospodarzy ze szkodnikami.
 
Zdaniem przedstawicieli szwajcarskiej i niemieckiej firmy, większy wpływ na śmiertelność pszczół od pestycydów mają choroby pasożytnicze, utrata naturalnych siedlisk oraz niedożywienie - informuje FAMMU/FAPA.


Tagi:
źródło: