| Autor: redakcja1

Umowa Ukrainy z UE o liberalizacji drogowego transportu towarów została przedłużona o kolejny rok

Odpowiednie porozumienie osiągnięto podczas pierwszego posiedzenia Wspólnego Komitetu - informuje o tym komunikat ukraińskiego ministerstwa infrastruktury z 16-go marca.

Umowa Ukrainy z UE o liberalizacji drogowego transportu towarów została przedłużona o kolejny rok
Według tego komunikatu umowa z UE o liberalizacji drogowego transportu towarów została przedłużona do 30 czerwca 2024 r. Dokument, który został podpisany w czerwcu 2022 r., znosi konieczność uzyskiwania przez ukraińskich przewoźników odpowiednich zezwoleń na przewozy dwustronne i tranzytowe do krajów UE.
 
- W ciągu pierwszego roku umowa dowiodła swojej praktycznej skuteczności. W okresie jej obowiązywania wolumen przewozów drogowych towarów w ruchu dwukierunkowym i tranzytowym wzrósł o ponad 50%. A to daleko od granicy naszego wzrostu. Wspólnie z europejskimi partnerami rozwijamy obecnie niezbędną infrastrukturę logistyczną na granicy. W szczególności od początku inwazji na pełną skalę otwarto 2 nowe przejścia graniczne na granicy z Rumunią, a także punkt kontrolny tymczasowej infrastruktury przejazdu pustych pojazdów ciężarowych na granicy z Polską. Ponadto zwiększono przepustowość punktu Kraków – Korczowa oraz usprawniono pracę punktu Jagodzin – Dorohusk na granicy z Polską. Takie projekty pomagają nie tylko wesprzeć ukraińską gospodarkę i znaleźć rozwiązania logistyczne dla eksporterów. Skuteczne wdrożenie „transportowego ruchu bezwizowego” przybliża nas do naszego głównego celu polityki zagranicznej – uzyskania członkostwa w UE – powiedział Ołeksandr Kubrakow, wicepremier ds. odbudowy Ukrainy – minister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury.

Po podpisaniu Porozumienia w czerwcu 2022 r. liczba przewoźników przekraczających granicę z UE wzrosła o 53% w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r., a liczba przekroczeń wzrosła o 43%.

Umowa upraszcza również procedurę uznawania praw jazdy. Ukraina i UE zwolniły posiadaczy praw jazdy wydanych przez jedną ze stron z wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy.

Umowa o drogowym przewozie ładunków została podpisana 29 czerwca 2022 roku. Pozwoliło to uniknąć spowolnienia eksportu ukraińskich produktów przez samochodowe punkty kontrolne.
 


Tagi:
źródło: