| Autor: kkj6

Unia przewiduje kary za nadmierną ilość odpadów

Według założenia traktatu akcesyjnego Polska od 26 lipca zeszłego roku jest zobowiązana do ograniczenia ilość odpadów biodegradowalnych trafiających na składowiska do 25 procent.

Unia przewiduje kary za nadmierną ilość odpadów

Komisja Europejska skierowała pod koniec zeszłego roku zapytanie do rządu dotyczące wywiązania się naszego kraju z zobowiązania jakiego się podjął w sprawie gospodarki odpadami.


Ministerstwo Środowiska biorąc pod uwagę trwającą od 2007 roku tendencję przypuszcza, że w roku 2020 poziom zmniejszenia się odpadów sięgnie 75 procent. Niemniej jednak, Polska musi przedstawić odpowiednie dokumenty przed Komisją Europejską do końca 2011 roku.

W roku 2009 zwiększyła się masa odpadów przesortowanych i przeznaczonych do recyklingu i to aż dwukrotnie, sięgając tym samym do około 800 tysięcy ton. W tym samym roku na składowiskach odnotowano 3,7 mln ton odpadów biodegradowalnych, brakowało 415 tysięcy ton aby wypełnić zobowiązanie wobec unijnych kryteriów.


Równocześnie poziom odpadów, które trafiały na składowiska po segregacji mechanicznej zaczął niepokojąco rosnąć. Dla porównania, w roku 2005 było to 300 tysięcy ton, a w roku 2009 liczba odpadów przekroczyła 1,8 mln ton.


Jest to skutek zmniejszenia opłaty środowiskowej za składowanie posegregowanych odpadów o 40 procent.


Według opinii ekspertów, statystyki te nie obejmują tzw. szarej strefy. Jak sami twierdzą, corocznie znajduje się około 2 mln ton odpadów na dzikich wysypiskach lub jest palonych w piecach, w domowym zaciszu.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!