| Autor: kkj6

W Polsce spożycie czystego alkoholu jest wyższe niż w krajach Wspólnoty

Przeciętny, dorosły obywatel Polski konsumuje 13 litrów czystego alkoholu rocznie. To więcej niż średnia spożycia w Unii Europejskiej, która jest mniejsza o jeden litr.

W Polsce spożycie czystego alkoholu jest wyższe niż w krajach Wspólnoty

Według danych najpopularniejszym trunkiem w Polsce jest piwo. Jak wskazuje raport zaraz po piwie nasi rodacy sięgają po mocne alkohole, a dopiero po nich po wino. Co więcej, otóż wyniki te mają swoje odzwierciedlenie pod kątem umieralności ze względu na zbyt duże spożycie alkoholu. To właśnie to jest przyczyną marskości wątroby.


Podobnie jest także w Wielkiej Brytanii, gdzie przeciętny dorosły obywatel tego państwa konsumuje rocznie 13,4 litra czystego alkoholu. Niemniej jednak różnica między tymi dwoma krajami polega na preferencjach co do pitego alkoholu. Tak więc Brytyjczycy zdecydowanie wolą sięgnąć po wino niż po mocne trunki.


Z kolei w Rosji roczne spożycie czystego alkoholu przypadającego na jednego dorosłego obywatela tego kraju wynosi 15,7 litra. Właśnie tam najchętniej konsumuje się mocne trunki. Dopiero na drugim miejscu popularności jest piwo oraz inne rodzaje alkoholu. Natomiast po wino sięga zaledwie 1 na 100 pijących Rosjan.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!