| Autor: kkj6

W tym roku zbożna nie trafią do unijnej interwencji

Jak zakładają unijne przepisy, interwencyjny skup zbóż trwa od początku listopada do końca maja następnego roku. W tym roku ani jedna tona ziarna nie zostanie sprzedana. Rolnicy są z tego faktu zadowoleni, a dodatkową radość sprawiają im wysokie ceny ziarna.

W tym roku zbożna nie trafią do unijnej interwencji

Mechanizm ten stał się bardzo popularny zaraz po naszym przystąpieniu do Unii Europejskiej, ale obecnie powoli zamiera. Wcześniej, za oddanie do legatorów wysokiej lub dobrej jakość zbóż, Wspólnota płaciła 101 euro za tonę. Początkowo wysokość tego skupu dosięgała nawet do kilkuset tysięcy ton.


Aktualne podwyżki zbóż sprawiły, że rolnikom najzwyczajniej nie opłaca się takie rozwiązanie. Jak na razie, nikt nie zdecydował się na taki krok. Od tego roku interwencją można było objąć tylko 3 mln ton zbóż, która z roku na rok ma coraz mniejsze znaczenie.


W wyniku tego, Unia Europejska wchodzi w nowy sezon nie posiadając znaczniejszych zapasów. Ponadto podwyżki cen zbóż przyczyniły się wysprzedaży przez Brukselę zboża z zapasów interwencyjnych, które miała okazję zgromadzić w poprzednim sezonie.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!