Kategorie
Zobacz również tu
-
Pistacjowy zawrót głowy
2025-04-29 -
Ceny skupu mleka w Polsce
2025-04-29 -
Ceny drobiu w Polsce (20.04.2025)
2025-04-29
Poznaj produkty
-
Zetor ładowacz czołowy ZX
2016-03-02 -
Przyczepa do transportu drewna
2020-02-20 -
Szanowny Gospodarzu !
2015-05-02 -
Wentylator mieszający GEO 2900
2015-05-11 -
Nawóz L-Actipol EDTA Cu-6
2014-02-21 -
Osuszacz powietrza MASTER DH 711
2011-05-16
Weszły w życie amerykańskie cła na import z Kanady, Chin i Meksyku
Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze wprowadzające od 4 marca, zwiększone cła importowe na towary z Chin. W tym przypadku wzrost jest dwukrotny w porównaniu do ogłoszonych ceł przed miesiącem – z 10% do 20%.

Ponadto od 4 marca zostały wprowadzone podwyższone cła w wysokości 25% na wszystkie towary importowane do Stanów Zjednoczonych z Kanady i Meksyku.
Za miesiąc mają wejść w życie cła na cały import towarów rolnych
Ponadto D. Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone nałożą cła na import produktów rolnych do kraju od 2 kwietnia.
- Do Wielkich Rolników Stanów Zjednoczonych: Przygotujcie się na rozpoczęcie masowej produkcji produktów rolnych, które będą sprzedawane WEWNĄTRZ Stanów Zjednoczonych. Cła na produkty zewnętrzne wejdą w życie 2 kwietnia. Bawcie się dobrze! – napisał prezydent w poniedziałek w mediach społecznościowych.
Nie sprecyzował jednak, które cła zostaną podwyższone i jakie towary będą nimi objęte.
Kanada, Meksyk i Chiny są głównymi partnerami handlowymi USA
Trzy kraje, w stosunku do których ogłoszono wprowadzenie ceł importowych, są głównymi partnerami handlowymi Stanów Zjednoczonych w segmencie produktów rolnych. Według Międzynarodowego Centrum Handlu, od 2019 do 2023 roku, szacuje się, że średni łączny udział Meksyku, Kanady i Chin wśród dostawców produktów rolnych do Stanów Zjednoczonych wynosił 43%.
Jednocześnie średni całkowity udział tych krajów jako importerów amerykańskich produktów rolnych w tym samym okresie wyniósł 47%. Dodatkowo należy zauważyć, że w analizowanym okresie Stany Zjednoczone importowały średnio o 4% więcej produktów rolnych niż eksportowały w ujęciu pieniężnym.
Dzisiejsza reakcja giełdy w Chicago (sesja nocna)
W reakcji na wejście w życie ceł kontrakty na kukurydzę, pszenicę i soję pogłębiają wcześniejsze spadki podczas nocnej sesji na giełdzie w Chicago. Przez cały miniony tydzień i wczorajszy dzień kukurydza i pszenica straciły po ok. 10%.
