ARiMR otwiera Wydział Tworzenia Oprogramowania Departamentu Informatyki

W poniedziałek, 24 października 2016 r. w Lublinie otwarty został Wydział Tworzenia Oprogramowania Departamentu Informatyki ARiMR. Nowa jednostka ma zapewnić stabilność w wypłacie dopłat bezpośrednich dla rolników i zmienić pozycję negocjacyjną Agencji w relacjach z firmami IT.

ARiMR otwiera Wydział Tworzenia Oprogramowania Departamentu Informatyki

Uroczystego otwarcia Wydziału Tworzenia Oprogramowania Departamentu Informatyki ARiMR dokonali prezes ARiMR Daniel Obajtek i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, którzy na wspólnej konferencji prasowej wskazywali, że Agencja musi mieć zapewnioną stabilność w wypłacie płatności bezpośrednich, a - polski rolnik musi dostawać należne mu środki zawsze o tej samej porze.

Argumentując dlaczego nowy wydział Departamentu Informatyki zlokalizowany został właśnie w Lublinie, Obajtek zaznaczył, że jest to zgodne m.in. z planem wicepremiera Mateusza Morawieckiego na rzecz zrównoważonego rozwoju.

- Tu w Lublinie są dobre uczelnie, jest dużo informatyków - dodał prezes ARiMR.

Jak powiedział, w ciągu dwóch lat WTO przejmie rozwój i modyfikację podstawowego systemu agencji związanego z płatnościami bezpośrednimi, a oszczędności wyniosą ok. 30 mln zł.
 
Również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel zwrócił uwagę, że jeśli obsługa dopłat bezpośrednich będzie realizowana wewnątrz ARiMR, koszty będą obniżone. - Nie będzie praktycznie żadnej zewnętrznej zależności od firm IT - dodał Jurgiel.

Nowy wydział  Departamentu Informatyki ARiMR został zlokalizowany w Lublinie m.in. z uwagi na atrakcyjny rynek pracy w tym regionie.

W wyniku przeprowadzonego przetargu, 15 lipca 2016 r. Agencja podpisała umowę z Centrum Zana Holding Sp. z o.o. na wynajem powierzchni ok. 1 tys. m kw. Do końca roku w tym nowoczesnym obiekcie ma pracować ok. 30 programistów, inżynierów oprogramowania, analityków i innych specjalistów IT. Trwa rekrutacja młodych i zdolnych pracowników.

Docelowo WTO będzie zatrudniał 70 informatyków. Umożliwi to Agencji rozwój i modyfikację oprogramowania we własnym zakresie. W okresie przejściowym wydział będzie stopniowo przejmował utrzymanie i rozwój mniejszych systemów informatycznych ARiMR. Później przejmie na siebie zadania związane z funkcjonowaniem największych systemów Agencji.

Szacuje się, że roczny koszt funkcjonowania WTO DI w Lublinie wyniesie ok. 12 mln zł. Powstanie nowego wydziału nie zwiększyło zatrudnienia w Agencji.

Aktualnie ARiMR związana jest 73 umowami z 40 firmami z branży IT. Średnie, roczne koszty funkcjonowania głównych systemów informatycznych ARiMR w latach 2009-2015:

  • Modyfikacje: ponad 43 mln zł brutto,
  • Utrzymanie: ponad 82 mln zł brutto.

Najwyższe koszty dotyczą utrzymania, budowy i rozbudowy Systemu Informatycznego Agencji (SIA). Na ten cel w latach 2001-2015 ARiMR zawarła umowy na ponad 1,640 mld zł brutto. W 2014 r. koszty Agencji związane z systemem SIA wyniosły ponad 54 mln zł brutto, a w 2015 r. ponad 37 mln zł brutto.

ARiMR posiada 4 główne Systemy Informatyczne na potrzeby realizacji zadań:

  • SIA (System Informatyczny Agencji),
  • OFSA (Oprogramowanie Funduszy Strukturalnych Agencji),
  • EBS (System Finansowo Księgowy Agencji),
  • SI-Agencja*KI (System Informatyczny Agencji Kredyty Inwestycyjne) ·oraz 45 pomniejszych systemów lub aplikacji zbudowanych i utrzymywanych siłami własnymi ARiMR.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!