Wielkopolskie Biura Powiatowe ARiMR będą czynne dłużej

Wielkopolskie biura powiatowe ARiMR czynne będą dłużej.Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił termin składania wniosków o pomoc do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz stawki pomocy dla gospodarstw rolnych, których dotknęła susza. Przyjmowanie wniosków ruszy 3 października.

Wielkopolskie Biura Powiatowe ARiMR będą czynne dłużej
 
Decyzją dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Michała Zielińskiego 
już od pierwszego dnia naboru wniosków suszowych biura powiatowe ARiMR czynne będą od poniedziałku do piątku od godz. 6:00 do godz. 18.00, a w soboty w godzinach od 7.30 do 14.00.
Wydłużone godziny pracy placówek utrzymane zostaną  do 12 października br. - Wydłużenie godzin pracy w naszym regionie ma przede wszystkim zwiększyć komfort wnioskodawców, których w tym roku prawdopodobnie będzie więcej niż roku ubiegłym - wyjaśnia Michał Zieliński, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.  – Szacujemy, że na ponad 117 tys. gospodarstw rolnych w Wielkopolsce aż 76% procent dotknęła susza. 

W ubiegłym roku z tytułu klęski suszy wypłaciliśmy w Wielkopolsce pomoc w wysokości 397 mln zł.
Dyrektor Zieliński podkreśla, że pomoc będzie udzielana na każdy hektar poszkodowanych upraw rolnych.
-  O pomoc finansową można  ubiegać się jeśli  szkody uprawach spowodowane  tegorocznymi zjawiskami suszy, gradu, deszczu nawalnego, powodzi lub wiosennych przymrozków wyniosły co najmniej 30 proc. Niezależnie od wielkości średnich strat w gospodarstwie ustalonych przez właściwą komisję – mówi M. Zieliński. - Informacje na temat pomocy oraz trybu składania wniosków dostępne będą na stronie ARiMR: www.arimr.gov.pl. Informacji udzielają także pracownicy biur powiatowych ARiMR. 
 
Wiadomo już, że stawka pomocy będzie zróżnicowana i przewiduje się, że będzie wynosić ona:
 
•  1000 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70% danej uprawy, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej; 
•  500 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której szkody wynoszą od 30% do 70% danej uprawy, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których była odpowiednia obsada zwierząt gospodarskich; 
•  500 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70% danej uprawy i na której obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej, 
•  250 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której szkody wynoszą od 30% do 70% danej uprawy i na których była odpowiednia obsada zwierząt gospodarskich.
 
Takie stawki są przewidziane dla rolników, którzy mieli wykupione ubezpieczenie 
na co najmniej połowę powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych. Jeżeli rolnik nie posiadał takiej polisy, wówczas wysokość pomocy dla niego będzie obniżona o połowę. 
 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!