| Autor: redakcja6

Jak zadbać o zwierzęta gospodarskie zimą?

Zima jest szczególnym okresem, w którym każdy właściciel zwierząt domowych powinien zapewnić im wyjątkową opiekę. Zwierzęta w tym czasie wymagają bowiem specjalnej uwagi, gdyż silne mrozy i obfite opady śniegu mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu.

Jak zadbać o zwierzęta gospodarskie zimą?
Szczególną uwagę w tym okresie należy poświęcić psom przebywającym na podwórku. Buda, w której nasz czworonóg może sie uchronić przed wiartem, deszczem czy śniegiem, powinna zostać wyścielona dużą ilością słomy i siana, bądź też kocami. Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie w niej przedsionka chroniącego przed opadami oraz zmniejszenie otworu. Jeśli pies musi przebywać na łańcuchu, ponadto wskazane jest, by był on długi i lekki. Najbardziej odpowiednia długość łańcucha mierzy cztery długości psa. Istotne jest również zapewnienie możliwości częstego biegania po podwórku, gdyż daje to pewność utrzymania odpowiedniej temperatury organizmu zwierzęcia.
 
Niezwykle ważne dla zwierząt przebywających w niskich temperaturach jest zagwarantowanie im dodatkowych porcji jedzenia oraz wody. Najbardziej wskazany jest pokarm wysokoenergetyczny z dużą ilością białka, który pozwala na utrzymanie wysokiej temperatury ciała nawet przy siarczystych mrozach. Z kolei woda, zawsze czysta, świeża i niezbyt zimna, powinna być podawana bezpośrednio po posiłkach.
 
Jeśli natomiast na co dzień zwierzę jest trzymane w domu, po wypuszczeniu na powietrze musi pozostać pod kontrolą właściciela. Bowiem przy długotrwałym przebywaniu w niskich temperaturach, może być narażone na dodatkowe cierpienia z powodu hipotermii. Dlatego niezwykle ważne w tym przypadku jest wychodzenie z nim tylko na krótkie spacery.
 
Niemniej uwagi należy poświęcić zwierzętom przebywającym w pomieszczeniach gospodarskich, zwłaszcza krowom. Mają one w tym czasie zdecydowanie mniej ruchu niż w pozostałych porach roku, dlatego stają się nerwowe i rozdrażnione. Może przez to dochodzić do zdezorientowania i wypadków z ich udziałem. Niekorzystny wpływ wywiera na nie także nadmierne zagęszczenie oraz obecność innych zwierząt, zwłaszcza tych najmniejszych. Zalecane jest zatem separowanie krów, od kur czy zająców w czasie zimy oraz niezbyt hałaśliwe zachowywanie w ich obecności.
 
W oborach ważne jest również utrzymanie odpowiednich temperatur zimą. Przede wszystkim istotna jest ściółka, jaką stanowi sucha słoma oraz dostęp do czystej wody.
 
Swobodę ruchu w czasie zimy powinny mieć zapewnione konie. Niezależnie od srogich mrozów czy ostrych zamieci, konie powinno się wyprowadzać na zewnątrz, gdyż bezczynne stanie w stajni może powodować ich nerwowe zachowania. Jeśli jest to natomiast niemożliwe, należy im zorganizować w pod dachem zajęcie. Tu dobrym sposobem zorganizowania czasu koniom jest zawieszanie gałązek nad głowami oraz wyścielanie słomą legowiska.
 
W okresie zimowym dużą uwagę należy poświęcić również kurom, którym w tym czasie spada nieśność jaj. Aby utrzymać wysoką wydajność niosek, należy im zapewnić odpowiednią długość dnia świetlnego, niezbędnego do pobudzania kur do nieśności. W zależności od okresu życia, w którym znajduje się kura, dzień świetlny wynosi od 14 do 16 godzin. Należy także pamiętać o częstej wymianie ściółki, gdyż zawilgotniona w czasie zimy, nie wpływa dodatnio na pobieranie przez kury z podłoża witaminy B.
 
Każdy właściciel zwierząt gospodarskich powinien upewnić się, że w tym wyjątkowym okresie jakim jest zima, nie są one silnie narażone na jej uroki. Zwierzęta powinny być przede wszystkim zdrowe, dobrze odżywione i mieć zapewnione ciepłe i suche schronienie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!