| Autor: redakcja1

Pożyteczne owady w walce ze szkodnikami w ogrodzie

Ze szkodnikami w ogrodzie można walczyć nie tylko za pomocą środków ochrony roślin, ale także przy udziale pożytecznych owadów, o których zapewne wiele osób nie ma pojęcia, a o czym przypomina Sylwia Ignaszak z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Pożyteczne owady w walce ze szkodnikami w ogrodzie

Pożyteczne owady w ogrodzie

Nie chodzi tu bynajmniej o gatunki zapylające jak pszczoły dzikie, których jest kilkaset gatunków, czy też trzmieli - 30 gatunków lub pszczół miodnych. Są w naszym ogrodzie pożyteczne owady, które niejednokrotnie są błędnie uznawane za szkodniki, a które też bardzo dużo dobrego mogą zdziałać i warto je wykorzystać.

Jednym z takich drapieżnych owadów jest wszystkim znana biedronka, która w całym swoim rozwoju jest w stanie skonsumować blisko 600 mszyc stanowiących jej główne źródło pokarmu. Oczywiście równie smakowitym kąskiem dla nich są  czerwce. Innym równie interesującym owadem należącym do biegaczowatych jest chrząszcz, którego menu składa się z owadów i ich larw, a także dżdżownic oraz ślimaków, przy czym prowadzi on nocny tryb żerowania. W trakcie dnia można spotkać go zakopanego w ściółce lub pod kamieniem. Z kolei tak często spotykane nad wodą ważki są idealnym rozwiązaniem w walce z natrętnymi komarami, będących głównym pożywieniem dorosłych owadów jak i ich larw. Z nieodzowną pomocą przyjść nam mogą złotooki żywiące się miodówkami, przędziorkami oraz larwami zwójki. Ich pożyteczność jest zróżnicowana i zależna od liczebności, gdyż ich nadmiar może stanowić poważne zagrożenie dla populacji biedronek. Mrówki przenoszą z kolei nasiona oraz pomagają w powstaniu kompostu czy próchnicy.

Zarówno owady drapieżne jak i pająki są świetnymi strażnikami ogrodu przed niepożądanymi szkodnikami i świetnie dbają o bioróżnorodność i równowagę w naturze. Ciekawym owadem jest też skorek, który znany jest powszechnie jako „szczypawica”. Jest do tego stopnia pożyteczny, że niektórzy ogrodnicy chętnie je hodują tworząc im specjalne domki. By zwabić sprzymierzeńców warto zostawić w ogrodzie miejsca lekko zarośnięte, obsadzić ogród kwiatami kwitnącymi jak nagietki, kosmosy, cynie i aksamitki oraz drzewami, krzewami, bylinami i warzywami. Natomiast domki mogą być naturalne, tj. z drewna, bambusa, słomy i trzciny oraz z pustaków czy cegieł. Ściółką mogą być trociny lub mech, a także suche liście, które pozostawione pod krzewem mogą pomóc przeżyć szczególnie złootokom. W ten sposób możemy we własnym ogrodzie stworzyć mini agencję ochrony przed szkodnikami. Jej skuteczność zależy od nas samych, bo im chemicznych środków stosujemy i dbamy o sprzymierzeńców tym lepsze wyniki w zwalczaniu szkodników - pointuje Sylwia Ignaszak.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!