| Autor: redakcja1

Krajowe zużycie energii słonecznej

Energia słoneczna była wykorzystywana w sektorze gospodarstw domowych oraz w handlu i usług w postaci ciepła wytworzonego przez kolektory słoneczne, a także w elektrowniach przemysłowych w formie energii elektrycznej wytworzonej przez ogniwa fotowoltaiczne.

Krajowe zużycie energii słonecznej
W 2018 r. na gospodarstwa domowe przypadało 61,4% krajowego zużycia energii słonecznej, na wsad przemian w elektrowniach przemysłowych 31,2%, a pozostałe 7,3% na handel i usługi.
 
Energia promieniowania słonecznego przetwarzana na ciepło lub na energię elektryczną poprzez zastosowanie:
  • płaskich, tubowo-próżniowych i innego typu kolektorów słonecznych (cieczowych lub powietrznych) do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, wody w basenach kąpielowych, ogrzewania pomieszczeń, w procesach suszarniczych, w procesach chemicznych;
  • ogniw fotowoltaicznych do bezpośredniego wytwarzania energii elektrycznej;
  • termicznych elektrowni słonecznych.
Energia słoneczna stosowana w systemach biernego ogrzewania, tj. poprzez system zysków bezpośrednich przez okna, przybudowaną szklarnię i inne, chłodzenia i oświetlenia pomieszczeń nie jest uwzględniana w sprawozdawczości statystycznej.
 
Prezentowane w bilansie dane odnośnie energii słonecznej w latach 2014–2018 wykazują systematyczną zwyżkę, co spowodowało, że w 2018 r. zużycie tej energii było 2,3 razy większe w porównaniu z 2014 r.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!