| Autor: mikolaj

List otwarty do Pana Premiera Donalda Tuska ws. instrumentów wsparcia dla OZE

Reprezentanci sfery przedsiębiorstw sektora Energii Odnawialnej wystosowali list otwarty do Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska ws. instrumentów wsparcia dla OZE. Celem listu jest zwrócenie uwagi władz państwa na istotne problemy, z którymi boryka się branża Odnawialnych Źródeł Energii.

List otwarty do Pana Premiera Donalda Tuska ws. instrumentów wsparcia dla OZE
Przechlewo, 1 marca 2013 r.
 
Sz.P.
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Rzeczpospolitej Polskiej
 
LIST OTWARTY
 
Szanowny Panie Premierze!


Reprezentując sferę przedsiębiorstw sektora Energii Odnawialnej pragniemy zwrócić uwagę, Pana Premiera, na istotny problem, z którym boryka się nasza branża.

Załamanie rynku instrumentów wsparcia dla Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), tzw. „certyfikatów” świadczy o tym, iż system wsparcia nie pełni prawidłowo swojej funkcji, co z kolei pociąga za sobą katastrofalne skutki ekonomiczne nie tylko dla wąskiej grupy przedsiębiorców, ale również szeroko pojętego społeczeństwa oraz otoczenia biznesowego, jak i samorządowego.

Wadliwie działający system wsparcia dla OZE spowodował drastyczne pogorszenie warunków funkcjonowania całego sektora energii odnawialnej w Polsce. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest odwlekanie w czasie wprowadzenia nowej ustawy o OZE. Konsekwencją takiego stany rzeczy są:
  1. nadpodaż „zielonych certyfikatów”, powodująca spadek ich ceny,
  2. wysokie wsparcie dla kontrowersyjnego współspalania biomasy,
  3. brak decyzji o przedłużeniu wsparcia dla produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem („żółte, czerwone, fioletowe certyfikaty”),
  4. import „egzotycznej” biomasy spoza krajów Unii Europejskiej i idące za tym zagrożenie fitosanitarne,
  5. utrata trwałości dotychczas zrealizowanych i brak możliwości realizacji nowych projektów inwestycyjnych,
  6. wspieranie współspalania pełnowartościowego drewna, powodując upadłość przedsiębiorstw przemysłu drewnopochodnego i likwidację tysięcy miejsc pracy.
Utrzymanie tego stanu rzeczy, w krótkiej perspektywie, spowoduje serię upadłości przedsiębiorstw, które z pewnością, odczuje cała gospodarka. Zwracamy uwagę, iż skutki takiego „tąpnięcia” będą odczuwalne również w sferze ochrony środowiska, rolnictwa, jak również i w sferze samorządowej. Istnieje również, związane z tym ryzyko, niewykonania przyjętych przez Polskę zobowiązań unijnych. Nie bez znaczenia jest również reakcja instytucji finansowych, które usztywniają procedury finansowania nie tylko komercyjnego (banki) ale i pomocowego (NFOŚiGW). Brak rentowności produkcji spowoduje wzywanie przedsiębiorców do zwrotu otrzymanych dofinansowań zarówno krajowych jak z funduszy unijnych.

Konieczne jest natychmiastowe wprowadzenie systemowego rozwiązania, dlatego też pozwolimy sobie, odrębnym pismem, przesłać propozycje działań doraźnych i systemowych.

Pragniemy zwrócić, Pańską uwagę, iż prawidłowo skonstruowany  i wprowadzony system wsparcia dla produkcji energii w Odnawialnych Źródłach Energii, w wielu krajach, spowodował rozwój tej branży oraz stworzenie tysięcy miejsc pracy.

 
Z poważaniem,

Inicjatorzy;
1. Anita Klimas
2. Benny Hadegaard Laursen
3. Rafał Mładanowicz
4. Jakub Sollich
5. Arkadiusz Witowski
6. Marcin Janus
7. Lech Ciurzyński
 
Do wiadomości:

  1. Minister Gospodarki
  2. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  3. Minister Rozwoju Regionalnego
  4. Minister Środowiska
  5. Minister Skarbu Państwa
Zachowano oryginalną pisownię.


Tagi:
źródło: