Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ramy polityki na rzecz klimatu i energii na okres 2020-2030

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Rada UE niedługo zajmie się oceną komunikatu Komisji Europejskiej odnośnie ram polityki na...

Rada UE niedługo zajmie się oceną komunikatu Komisji Europejskiej odnośnie ram polityki na rzecz klimatu i energii na okres 2020-2030. W związku z tym, Copa-Cogeca przedstawiła swoje uwagi w powyższym zakresie – zauważa Katarzyna Kuznowicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zdaniem Copa-Cogeca, światowe porozumienie w sprawie klimatu w 2015 r. powinno być obszerne oraz objąć znaczną większość globalnej emisji oraz podmiotów odpowiedzialnych za nie. Niemniej jednak żeby można było osiągnąć ten cel, wszystkie strony muszą przyczynić się do zmniejszenia emisji, w sposób sprawiedliwy i odpowiedzialny. W związku z tym, Unia Europejska nie może podjąć ambitnych postępów w ramach polityki w obrębie klimatu i energii do roku 2030 jeżeli pozostaną one jednostronne, gdyż może to zagrozić konkurencyjności i zielonemu wzrostowi.
 
Jak podkreśla Katarzyna Kuznowicz, w tym kontekście organizacja zwraca uwagę na ambitne zobowiązanie Unii Europejskiej związane ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych o 40%, przy czym wyraża ona swoje obawy związane z jeszcze ambitniejszym celem obejmującym redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorach nieobjętych systemem handlu emisjami (ETS), do których należy również rolnictwo. Copa-Cogeca ubolewa z powodu braku podejścia sektorowego w dziedzinie transportu, a także z uwagi na zamiar Komisji dotyczący wycofania wsparcia dla biopaliw pierwszej generacji po 2020 r.
 
Niestety podejście to nie pozwoli rolnictwu na przyczynienie się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych w innych sektorach, przede wszystkim w transporcie. W Unii Europejskiej to głównie transport jest odpowiedzialny za zwiększenie się emisji gazów cieplarnianych. Dlatego też, jeśli nie ulegną one w tej dziedzinie spadkowi, to trzeba będzie jeszcze bardziej ograniczyć emisje w innych sektorach, co wiąże się ze sporymi kosztami.
 
Według Kuznowicz, tak niezwykle ważne jest, aby instrumenty zawarte w dyrektywie dotyczącej jakości paliw (FQD) na rzecz zmniejszenia zawartości węgla w paliwach pozostały integralną częścią ram prawnych dla unijnej polityki energetycznej i klimatycznej do 2030 r. W rezultacie, europejskie biopaliwa oferują wydajne i rentowne rozwiązania, pozwalające na „odwęglenie” transportu. Niestety, ich dalszy rozwój wymaga solidnych i stabilnych ram prawnych.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową

  Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych, chowu lub hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w ramach działania 5.4 "Przetwarzanie...
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl