| Autor: mikolaj

Ustawa "wiatrakowa" odroczona na 2 miesiące

W dniu wczorajszym sejmowa podkomisja miała zająć się projektem przepisów dotyczących zmian w ustawach o zagospodarowaniu przestrzennym, prawie budowlanym i innych aktach prawnych. Sejmowa podkomisja zdecydowała o zawieszeniu prac nad projektem do momentu ujawnienia raportu NIK ws. energetyki wiatrowej.

Ustawa
Według jego autorów projekt ma ochronić obywateli przed szkodliwym wpływem niekontrolowanego rozpowszechnienia instalacji wytwarzających energię wiatrową.

Zgodnie z założeniami projektu elektrowne wiatrowe o mocy ponad 0,5 MW mogłyby działać w odległości 3 km od lasów i zabudowań.
Co więcej, ponieważ prawo zgodnie z projektem ma działać wstecz, to wiatraki, które już istnieją, musiałby zostać rozebrane. Zdaniem ekspertów przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby ogromne straty, zwłaszcza dla gmin.

Przeciwko propozycji szeroko wystąpiły organizacje z branży energii odnawialnej, które zaznaczają że nakaz dostosowania działających już wiatraków do przepisów ustawy jest sprzeczny z konstytucją. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, odległość 3 km jest ustalona arbitralnie, a nowa regulacja jest równoznaczna z zakazem działania polskiej energetyki wiatrowej, co utrudni m.in. realizację unijnych wymogów klimatycznych.

Proponowane przez PiS zmiany sprawiłyby, że ustawa byłaby najbardziej restrykcyjną w Europie.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!