Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ustawa "wiatrakowa" odroczona na 2 miesiące

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniu wczorajszym sejmowa podkomisja miała zająć się projektem przepisów dotyczących zmian...

W dniu wczorajszym sejmowa podkomisja miała zająć się projektem przepisów dotyczących zmian w ustawach o zagospodarowaniu przestrzennym, prawie budowlanym i innych aktach prawnych. Sejmowa podkomisja zdecydowała o zawieszeniu prac nad projektem do momentu ujawnienia raportu NIK ws. energetyki wiatrowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według jego autorów projekt ma ochronić obywateli przed szkodliwym wpływem niekontrolowanego rozpowszechnienia instalacji wytwarzających energię wiatrową.

Zgodnie z założeniami projektu elektrowne wiatrowe o mocy ponad 0,5 MW mogłyby działać w odległości 3 km od lasów i zabudowań.
Co więcej, ponieważ prawo zgodnie z projektem ma działać wstecz, to wiatraki, które już istnieją, musiałby zostać rozebrane. Zdaniem ekspertów przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby ogromne straty, zwłaszcza dla gmin.

Przeciwko propozycji szeroko wystąpiły organizacje z branży energii odnawialnej, które zaznaczają że nakaz dostosowania działających już wiatraków do przepisów ustawy jest sprzeczny z konstytucją. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, odległość 3 km jest ustalona arbitralnie, a nowa regulacja jest równoznaczna z zakazem działania polskiej energetyki wiatrowej, co utrudni m.in. realizację unijnych wymogów klimatycznych.

Proponowane przez PiS zmiany sprawiłyby, że ustawa byłaby najbardziej restrykcyjną w Europie.

 

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1
2014-03-25 10:34:18, napisał: minister_kopek

Przejeżdżam tylko miedzy takimi, ale wystarczy na chwile się zatrzymać i wysiąść z auta, aby usłyszeć jak to buczy. Na codzien wytrzymać z tym to rzecz dosłownie niemożliwa.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl