Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rośnie wpływ dzieci na decyzje zakupowe rodziców

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Najmłodsi współdecydują już nie tylko o swoich podstawowych potrzebach, ale również...

Najmłodsi współdecydują już nie tylko o swoich podstawowych potrzebach, ale również o istotnych sprawach rodzinnych odnoszących się na przykład zakupu mebli czy wakacji.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak wynika z raportu „Kids’ Power”, przeprowadzonego przez agencję badawczą IQS, zwiększa się także rola dzieci jako konsumentów. Blisko połowa dysponuje własnymi pieniędzmi z kieszonkowego albo zarobionymi dzięki pracom dorywczym.
 
Potwierdza się powszechny dzieciocentryzm, o którym tyle się ostatnio mówi. Dzieci mają coraz większy wpływ na decyzje zakupowe. Przenosi się on z podstawowych przedmiotów, takich jak ubrania, buty i artykuły szkolne, na poważniejsze rzeczy, jak meble, wakacje, a nawet wybór samochodu. Prawie połowa matek przyznaje, że to właśnie dzieci współdecydują o tak poważnych zakupach – podkreśla Katarzyna Krzywicka-Zdunek, liderka projektu „Kids’ Power” w IQS w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.
 
Z badania „Kids’ Power” wynika, że dzieci coraz częściej są współdecydentami decyzji konsumenckich na równi z dorosłymi. 49,4 proc. ankietowanych kobiet przyznało, że ich dzieci mają też wpływ na wybór dodatków do wyposażenia wnętrz, współdecydują o wakacjach - 41,9 proc., zakupie mebli - 34,6 proc. czy o wyborze restauracji na rodzinny obiad - 13 proc.
 
Wpływ dzieci na poważniejsze decyzje, na przykład zakup samochodu, jest nieco mniejszy, ale w porównaniu z poprzednim badaniem widzimy, że jednak rośnie – mówi Katarzyna Krzywicka-Zdunek.
 
Dzieci mają coraz więcej praw, a coraz mniej obowiązków – brzmi jeden z głównych wniosków tegorocznej edycji badania „Kids’ Power”. Autorzy opracowania wskazują, że dzieciocentryzm przekłada się bezpośrednio na wzrost roli dziecka w rodzinie. Zwiększa się nie tylko ich wpływ na decyzje zakupowe, lecz również ich rola jako konsumentów, gdyż niemal połowa dysponuje już własnymi pieniędzmi.
 
Wzrasta odsetek dzieci, które dostają kieszonkowe. W grupie 11–16 lat wynosi około 48 proc. Zauważyliśmy również, że wśród gimnazjalistów potrzeby finansowe rosną i część z nich ma już własne pieniądze, zarobione dzięki pracy dorywczej. O ile z poprzedniej edycji badania wynikało, że gimnazjaliści wydają te pieniądze na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb, tak teraz widzimy, że starają się oszczędzać na gadżety elektroniczne, nowy telefon albo rzeczy, którymi mogą się pochwalić wśród rówieśników – stwierdza Katarzyna Krzywicka-Zdunek.
 
15 proc. matek nastolatków w wieku 15–16 deklaruje ich dzieci pracują dorywczo, zdobywając w ten sposób dodatkowe pieniądze. Chęć zarobkowania wynika z rosnących potrzeb: gimnazjaliści chcą nie tylko modnie się ubrać czy wyjść z kolegami, ale też mieć przedmioty, które budują ich pozycję w grupie rówieśniczej. Nastolatkowie, którzy oszczędzają pieniądze, które najczęściej przeznaczają na nowy smartfon - 33 proc. lub nowy komputer - 27 proc.
 
Z badania wynika, że im starsze dzieci, tym odsetek otrzymujących kieszonkowe od rodziców jest większy. Maleje jednak odsetek młodzieży, która dostaje pieniądze w zależności od swoich potrzeb. Rodzice traktują kieszonkowe jako rodzaj edukacji finansowej, a więc uczą w ten sposób dzieci rozsądnie gospodarować swoim budżetem.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja i handel drobiem
 • Produkcja i handel drobiem

  Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, w lutym 2018 r. wyprodukowały 194 tys. t mięsa drobiowego, a więc to mniej o 10% niż przed miesiącem i o 1% niż...
 • Ceny zbytu drobiu
 • Ceny zbytu drobiu

  Ceny zbytu kurcząt patroszonych otrzymywane przez zakłady przemysłu drobiarskiego były w marcu 2018 r. o 3,2% mniejsze niż przed miesiącem, ale o 3,9% większe niż przed rokiem. Średnia cena...
 • Ograniczenie handlu w niedzielę – co to znaczy dla branży maszyn i urządzeń rolniczych?
 • Ograniczenie handlu w niedzielę – co to znaczy dla branży maszyn i urządzeń rolniczych?

  Z początkiem marca weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę. Najbliższa niedziela (11 marca) będzie pierwszą kiedy placówki handlowe będą zamknięte.
 • Światowy handel wieprzowiną
 • Światowy handel wieprzowiną

  Jak wynika z szacunków FAO, globalny handel wieprzowiną zmniejszył się w 2017 r. o 0,7% do 8,2 mln ton względem 14% zwyżki w 2016 r. To znaczne spowolnienie odzwierciedla 14% obniżka chińskiego...
 • Gdzie i dlaczego będzie można robić zakupy w każdą niedzielę
 • Gdzie i dlaczego będzie można robić zakupy w każdą niedzielę

  Głośno dyskutowany ostatnio w mediach zakaz handlu to w obecnej formie jedynie ograniczenie prowadzenia działalności, i to tylko niektórych sklepów. Niestety ustawa zawiera wiele luk, które co...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl