| Autor: redakcja11

Prognozy dla rynku nieruchomości w 2016 r.

Dalsza stabilizacja cen mieszkań, wzrost podaży lokali oddawanych do użytku, niższa dynamika liczby noworozpoczynanych inwestycji i wydawanych pozwoleń na budowę – takie są prognozy dotyczące rynku nieruchomości w 2016 r. na podstawie analiz Banku BGŻ BNP Paribas. Z zebranych danych wynika również, że istnieje zapotrzebowanie na budownictwo na wynajem.

Prognozy dla rynku nieruchomości w 2016 r.

Rynek mieszkaniowy

Na rynku mieszkaniowym przeważać będzie w dalszym ciągu stabilizacja cen. Będzie ona wynikała z większej liczby oferowanych mieszkań, również tych wprowadzonych do sprzedaży w 2016 r. względem popytu, który pozostanie wysoki. Niewielkie podwyżki cen możliwe są w przypadku inwestycji zlokalizowanych w atrakcyjnych miejscach lub o podwyższonym standardzie. Obniżki stawek możliwe są za sprawą czasowych promocji, zakupów pakietowych lub wyprzedaży ostatnich mieszkań w danej inwestycji.

 

– Osiągniecie wyższej, a nawet porównywalnej sprzedaży mieszkań w 2016 r. do ubiegłorocznej, rekordowej w historii, która na rynku pierwotnym wg REAS wyniosła blisko 52 tys., wydaje się mało prawdopodobne. Jednocześnie drastycznemu spadkowi popytu zapobiegać powinna stabilna kondycja polskiej gospodarki i niskie stopy procentowe – powiedziała Monika Orłowska, ekspert z Dep. Analiz Ekonomicznych, Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.
 

Nadal będzie również widoczne, szczególnie na obrzeżach dużych miast, dostosowanie części nowej oferty do programu MdM. Jednocześnie w większym stopniu może to dotyczyć 2017 r., ponieważ środki w ramach MdM na 2016 r. zostały praktycznie wykorzystane w pierwszym kwartale tego roku.
 

Po zakończeniu programu MdM w 2018 r. prawdopodobnie powstaną nowe programy rządowe wspierające budownictwo mieszkaniowe. Jednakże mogą być one w większym stopniu skoncentrowane na kasach oszczędnościowo-mieszkaniowych i rozwoju budownictwa pod wynajem z możliwością nabycia lokalu – dodała Monika Orłowska.
 

Na krajowym rynku istnieje potencjał dla budownictwa na wynajem. Szczególnie, jeśli porównamy Polskę do krajów Europy Zachodniej, gdzie wynajem jest znacznie popularniejszy. Rozwój tego segmentu rynku został zainicjowany poprzez Fundusz Mieszkań na Wynajem. Pierwsze mieszkania w ofercie najmu instytucjonalnego pojawiły się w Poznaniu. Jak podaje fundusz w całym 2015 r. udostępnił on 2400 mieszkań, z czego 380 zostało oddanych na wynajem, 1071 zakontraktowano, a 949 jest w trakcie finalizacji decyzji inwestycyjnej. Ponad połowa z tych mieszkań zostanie wynajęta do końca 2017 r., a 2600 mieszkań do końca 2018 r. Nieruchomości będą zlokalizowane w największych aglomeracjach: warszawskiej, trójmiejskiej, krakowskiej, wrocławskiej, łódzkiej, poznańskiej i śląskiej.Tagi:
źródło: