AKTUALIZACJA:
| Autor: redakcja

Brona chwastownik

Można śmiało powiedzieć, że brona chwastownik przeżywa renesans na gospodarstwach rolnych. Narzędzia do odchwaszczania stają się ponownie coraz popularniejsze.

Mechaniczne zwalczanie chwastów coraz częściej to nie tylko ekonomia ograniczająca stosowanie środków ochrony roślin, ale także często podstawowe narzędzie pielęgnacyjne w uprawie, np. ziemniaków zarówno przed wschodami, jak i po wschodach w fazie wzrostu roślin nad powierzchnią gleby.
 
Brona chwastownik bardzo często kojarzona tylko z pastwiskami, użytkami zielonymi i gospodarstwami ekologicznymi jest stosowana coraz częściej na gruntach ornych gdzie niszczy się chwasty, skorupę na powierzchni gleb w zbożach czy w uprawach kukurydzy, buraków, rzepaku, itp.
 
Podczas Agritechniki 2019 w Hanowerze firma Carré przedstawiła Rotanet ControlTo nowy chwastownik obrotowy z opatentowanym systemem, w którym rolnik będzie mógł dostosować nacisk na glebę od około 20 do 30 kg na podłoże bezpośrednio z poziomu kabiny ciągnika, bez konieczności zmiany prześwitu pod belką. Opatentowany system pracuje w oparciu o cylinder. 
 
 
"Cylinder poprzez popchnięcie odpowiednich części przesuwa sprężynę aby dać większy nacisk koło, bez zmiany odległości prześwitu przez dostarczony większy nacisk na ramię dla cieższej gleby." - tłumaczy Charles Adenot Director Commercial & Marketing Carré
 

Operator będzie mógł także bardzo łatwo odłączyć koło w wybranym rzędzie lub koło początkowe. Co do zasady jest to bardzo łatwe, ponieważ wystarczy tylko podnieść i umieścić bolec, więc ma pełną kontrolę zakresu pracy maszyny bez użycia narzędzi.
 
Ta konstrukcja pozwala na pracę między rzędami tylko dla roślin, które są zbyt wrażliwe lub odwrotnie, aby interweniować tylko w rzędzie gdzie jest to konieczne. Rotanet Control można doposażyć opcjonalnie broną lub siewnikiem.

W Polsce przedstawicielem marki Carré, której uprawa pasowa nie jest obca jest "Zakład produkcji rolnej w Kowrozie

Carre Rotanet Control będzie dostępny dla polskiego rynku  od października 2020.


Tagi:
źródło: