Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Dobry czas na niszczenie burakochwastów

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na plantacjach buraka cukrowego w międzyrzędziach jak i w rzędach pojawiają się niekiedy...

Na plantacjach buraka cukrowego w międzyrzędziach jak i w rzędach pojawiają się niekiedy dodatkowe siewki. Są to burakochwasty, jednoroczna forma buraka powstała ze skrzyżowania buraka dzikiego z formą uprawną. Jest to bardzo groźne zachwaszczenie plantacji, które może doprowadzić do wykluczenia danego pola z płodozmianu uprawy buraka cukrowego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Nasiona tych roślin zachowują swą żywotność nawet do 18 lat. Eliminacja tych niepożądanych agrofagów nie jest łatwa. Burakochwastów nie zwalczymy herbicydami buraczanymi, gdyż reagują na nie podobnie jak buraki uprawne. Pozostaje nam jedynie zwalczanie mechaniczne. W zależności od fazy wzrostu, opielaczem przed zwarciem rzędów lub ręcznie po zwarciu. Niestety nie ma możliwości zróżnicowania siewek rosnących w rzędzie a tym samym musimy w późniejszym czasie buraki z pędami po prostu wyrwać i wynieś z pola i na ugorze zniszczyć je. Nie należy tych buraków wrzucać do gnojownika, gdyż w raz obornikiem rozsiejemy je po polach. Nie należy również obłamywać pędów nasiennych, gdyż przyczyni się to do ich zwiększenia a tym samym do wydania jeszcze większej liczby nasion. Pozostawieni takich roślin w łanie buraków cukrowych wiąże się nie tylko z rozsianiem się nasion ale przyczynia się również do trudności w zbiorze. Zdrewniałe burakochwasty często powodują uszkodzenia maszyny kopiących a w cukrowni z utrudniają krojenie buraków. Dlatego też Cukrownia ma prawo odmówić przyjęcia takiego surowca.
 

Na koniec jeszcze raz należy przypomnieć, że przed zwarciem rzędów buraków cukrowych jest możliwość skutecznego zniszczenia siewek burakochwastów rosnących w międzyrzędach, .opielaczem lub ręcznymi narzędziami.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl