| Autor: redakcja11

GUS: Wzrost powierzchni upraw buraków cukrowych w 2016 r.

Jak szacuje Główny Urząd Statystyczny powierzchnia uprawy buraków cukrowych będzie większa od ubiegłorocznej o ok. 12% i wyniesie około 0,2 mln ha.

GUS: Wzrost powierzchni upraw buraków cukrowych w 2016 r.

Z uwagi na warunki pogodowe w okresie wiosny czyli chłodne noce i niedostateczne uwilgotnienie gleby nie sprzyjały wschodom i wzrostowi roślin buraka cukrowego. Natomiast majowe opady deszczu zdecydowanie poprawiły stan plantacji i zapoczątkowały intensywny wzrost roślin.


Zbiory buraków cukrowych


Dodatkowo w lipcu i sierpniu pogoda także sprzyjała dynamicznemu wzrostowi masy korzeni buraków cukrowych. Na obecną chwilę plantacje buraków cukrowych są w bardzo dobrej kondycji, a obsadę roślin prognozuje się na 96 tys. sztuk na 1 ha powierzchni. Z kolei wysokość plonów buraków cukrowych oszacowano wyżej od ubiegłorocznych o ok. 24% - na poziomie 646 dt/ha. Zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 13,0 mln t, a zatem o 39% więcej od uzyskanych w 2015 r.

 

We wrześniu buraki cukrowe były w fazie intensywnego przyrostu masy, co w przypadku dobrego nasłonecznienia w ciągu dnia i chłodnych nocy w dalszym okresie wegetacji rokuje zwiększenie masy korzeni jak również wysoką zawartość cukru.Tagi:
źródło: